Soldaţii indieni, ucişi cu barbarie de chinezi la graniţă. Armele primitive folosite la măcel FOTO

Începutul de săptămână a fost marcat de confruntări violente în Valea Galwan, din Hymalaya, la graniţa dintre China şi India, unde 20 de militari indieni, între care şi un colonel, au fost ucişi de trupele chineze.
Iulian Tudor
18 iun. 2020, 10:55
Soldaţii indieni, ucişi cu barbarie de chinezi la graniţă. Armele primitive folosite la măcel FOTO

BBC a publicat joi o fotografie cu armele folosite de chinezi în atacul de luni seara. Poza a fost făcută publică iniţial de analistul militar indian Ajai Shukla, care le prezintă ca pe nişte „unelte barbare”. Este vorba despre nişte tije metalice cu cuie şi drugi de fier cu care chinezii ar fi atacat.

Soldaţii celor două armate s-au confruntat pe un teren abrupt, la o altitudine de peste 4.267 metri, câțiva soldați căzând în apele aproape îngheţate ale râului Galwan. În urma contruntărilorşi-au pierdut viaţa 20 de militari indieni, acestea fiind primele victime ale conflictului de la graniţă dintre cele două super-puteri, după anul 1975.

Citeşte şi Premierul indian, declaraţie de război împotriva Chinei: „India este capabilă să riposteze”

India şi China împart una dintre cele mai lungi graniţe terestre din lume. În 1962 cele două ţări s-au angajat într-un război sângeros în zona munţilor Hymalaya, iar în deceniile care au urmat aceste confruntări au continuat sporadic. Primul ministru indian Narendra Modi și președintele chinez Xi Jinping au convenit să colaboreze pentru a evita disputele de frontieră în 2018, dar în ciuda acordului confruntările armate au continuat.

DailyBusiness
OpenAI pregătește lansarea unei versiuni ChatGPT pentru adulți. Ce caracteristici va avea noul model de chatbot
Spynews
Tzancă Uraganu, ironizat de propriul frate. Ce a avut de spus Miraj Tzunami la adresa lui: „I-a fost rușine”
Fanatik.ro
Fostul ginere al lui Nicolae Ceaușescu a cerut sesizarea CCR pentru redeschiderea dosarului de genocid. Răspunsul ÎCCJ
Capital.ro
Buletinele vechi ar putea fi păstrate. Proiect de lege privind cartea simplă de identitate: Exclusiv pe teritoriul României
Playtech.ro
Programul maşinii de spălat rufe care consumă cel mai puţin curent. Puţini îl folosesc, dar scade factura considerabil
Adevarul
Momentul în care Putin a fost redus la tăcere la începutul unui discurs adresat liderilor mondiali
wowbiz.ro
Soțul Teodorei Marcu nu mai e om, la jumătate de an de când tânăra a fost ucisă! Ce se întâmplă cu el. Dezvăluiri cutremurătoare: „Din ce în ce mai greu…”
Economica.net
"Anomalia" din magazinele LIDL. Ce produs e mai ieftin în Germania decât în România
kanald.ro
Angajații au parte de beneficii mai mari, de sărbători! Jumătate dintre companiile din România au majorat beneficiile extrasalariale
iamsport.ro
HALUCINANT! Ce apare în declarația de avere a Liei Savonea: peste 700.000 de euro în conturi și 3 salarii consistente
MediaFlux
CASS de 10% la pensie. Până când va mai fi oprită contribuția la sănătate
stirilekanald.ro
VIDEO El este bărbatul găsit carbonizat într-o mașină din Oradea. Polițiștii iau în calcul varianta sinuciderii
Ultimă oră: Traian Băsescu, operat de urgență! Medicii au făcut anunțul