Soluţia lui Nicuşor Dan pentru a evita frigul din saloanele Spitalului Colentina

Primarul general al Capitalei, Nicuşor Dan, a anunţat că Spitalul Clinic Colentina va avea o centrală termică pe gaze naturale.
Alina Andrei
03 oct. 2022, 13:04
Soluţia lui Nicuşor Dan pentru a evita frigul din saloanele Spitalului Colentina

Pacienţii Spitalului Clinic Colentina nu vor îngheţa de frig la iarnă chiar dacă vor apărea avarii la sistemul central de încălzire. Primarul general al Capitalei, Nicuşor Dan, a anunţat că Spitalul Clinic Colentina va avea o centrală termică pe gaze naturale. Valoarea totală a investiției este de 2.241.683,92 de lei, fără TVA, iar sursa de finanțare este de la bugetul propriu al Municipiului București, prin Administrația Spitalelor și Serviciilor Medicale București și/sau alte surse legal constituite.

Citeşte şi: Medicul Sandra Alexiu trage un semnal de alarmă: „Ne aşteptăm la un sezon greu de gripă”

„Spitalul va avea o sursă de termoficare proprie pentru cele 8 pavilioane alimentate în prezent prin Punctul Termic Balș.

Instalarea centralei este una prietenoasă cu mediul și va contribui la creșterea calității condițiilor de spitalizare.
Proiectul pentru aprobarea indicatorilor tehnico – economici aferenți Studiului de Fezabilitate pentru obiectivul de investiții “Realizarea unui Back-up pentru asigurarea agentului termic în cadrul Spitalului Clinic Colentina” a fost aprobat în ultima ședință a Consiliului General al Municipiului București cu votul a 31 de consilieri generali”, a anunţat primarul Nicuşor Dan.

Primarul general al Capitalei, Nicuşor Dan, a anunţat că Spitalul Clinic Colentina va avea o centrală termică pe gaze naturale.

Citeşte şi: Ajutor încălzire 2022 – 2023: Condiţii, valoare ajutoare, termen cerere. Cum obţii voucherul de lemne

DailyBusiness
Cătălin Drulă îl acuză pe Ciprian Ciucu de faptul că a condus campania digitală a PNL în vremea în care liberalii l-au promovat pe Călin Georgescu pe TikTok
Spynews
Marina Voica, afectată de criza apei din Prahova! Cum face artista față situației
Fanatik.ro
Directorul ESZ Prahova, atac la ministrul mediului după amenințările cu desființarea societății: „Și-a numit un om la Apele Române și nu vrea să-l pună să plătească”
Capital.ro
Suspendarea permisului de conducere sau a înmatriculării mașinii. Cum se aplică fiecare sancțiune. Ghid pentru șoferi
Playtech.ro
„Comfort” sau „confort”: care este forma corectă în limba română, mulți scriu ca în engleză
Adevarul
Rusia testează o rachetă nucleară gigantică pentru a intimida Occidentul. Aceasta s-a prăbușit după câteva sute de metri
wowbiz.ro
Ionel Ganea nu mai e om, la 6 luni după ce și-a pierdut băiețelul. Dezvăluirea care sfâșie inimile tuturor. Marius Șumudică: „Vorbea și plângea…”
Economica.net
Cea mai nouă ofertă PPC - Scad preţurile la energie electrică
kanald.ro
Orașul din România unde meteorologii anunță nu mai puțin de 20 de zile cu ninsoare, în luna decembrie
iamsport.ro
Acuză direct că meciul dintre Farul și FCSB a fost aranjat: ”Blat ca pe vremuri, bă, nu s-a schimbat nimic!”
MediaFlux
Prime de Crăciun de până la 1.000 de lei. Ce alte beneficii vor primi angajații
stirilekanald.ro
Elevă de clasa a IX-a, răpită, bătută și umilită de 6 colege din cauza unui băiat! I-au furat telefonul și au agresat-o minute întregi pe o stradă din apropierea școliI
substantial.ro
Sloturi noi – avantaje și dezavantaje