SONDAJ: Aproape jumătate dintre români intenţionează să contracteze un credit în următoarele şase luni

Circa 44% dintre români intenţionează să contracteze un credit în următoarele şase luni, cei mai mulţi dintre ţările europene prezente într-un sondaj efectuat de către GfK pentru grupul britanic International Personal Finance, din care face parte şi Provident Financial România.
Filip Stan
10 dec. 2018, 15:40
SONDAJ: Aproape jumătate dintre români intenţionează să contracteze un credit în următoarele şase luni

Totodată, doar 8% sunt siguri că nu vor apela la această opţiune de finanţare, potrivit sondajului.

”Global, doar Mexic devansează România, cu 48%, în timp ce, pe continent, 37% dintre polonezi, 24% dintre cehi, 16% dintre unguri, 14% dintre lituanieni şi doar 11% dintre spanioli intenţionează să apeleze la creditare în următoarele şase luni”, se arată în comunicat.

Pentru români, topul motivelor pentru împrumut sunt îmbunătăţirea locuinţei – 47%, achiziţia unei maşini – 44%, produsele electronice şi electrocasnice – 41%, cheltuielile cu sănătatea – 41% şi cele neprevăzute – 37%.

”Şase din 10 români alocă între 10 şi 30% din veniturile lunare pentru plata ratelor la creditele active. Acelaşi procent din venitul lunar este alocat de 56% dintre vecinii unguri şi polonezi, 55% dintre spanioli şi 51% dintre cehi”, se arată în comunicat.

Pe de altă parte, respondenţii din România sunt mai precauţi şi doar 2% alocă peste 60% din venituri, faţă de 3% în Polonia şi chiar 8% în Lituania. În plus, 8 din 10 români sunt confortabili cu plata ratelor aferente unui împrumut, la un nivel similar cu situaţia din Cehia.

”Pe de altă parte, doar 60% dintre lituanieni afirmă că achitarea unui împrumut este confortabilă. De asemenea, tot opt din 10 români spun că nu au întâmpinat probleme cu plata la timp a ratelor, în media europeană. Cehilor le-a fost cel mai uşor să se încadreze în termenele necesare plăţii ratelor – 86%, iar cel mai dificil a fost pentru respondenţii din Ungaria – 69%”, se arată în comunicat.

Într-o discuţie despre situaţia financiară a familiei, principalele motive pentru care românii consideră că aceasta s-a îmbunătăţit sunt creşterea salariului – 62%, noi circumstanţe în familie pentru un sfert dintre cei chestionaţi şi un nou loc de muncă, pentru 18%.

”La polul opus, primul aspect menţionat drept cauză a înrăutăţirii situaţiei financiare este creşterea costului vieţii, în 82% dintre cazuri, urmat de schimbarea circumstanţelor familiale pentru 35% şi, respectiv, scăderea salariului pentru 17% dintre respondenţi”, se arată în comunicat.

DailyBusiness
Plafonarea gazelor expiră de la 1 aprilie. Bogdan Ivan: „Nu ar trebui să existe scumpiri, avem mecanisme de protecție”
Spynews
Ionuț Cercel este un soț strict! Ce i-a interzis partenerei sale să facă
Fanatik.ro
S-a jucat cel mai longeviv meci din circuitul WTA. Câți ani au împreună cele două jucătoare de tenis
Capital.ro
Reguli pentru ITP și permisul auto în Europa. Ghid pentru românii care se mută în străinătate
Playtech.ro
Alocaţia de hrană creşte cu 60% în 2026. Lista serviciilor sociale care se majorează anul acesta
Adevarul
Taxele și impozitele în 2026, poveste fără sfârșit. „Doar la Slatina vezi așa ceva: taxe de vorbești singur, gunoi de-l mănânci, nu-l arunci”
wowbiz.ro
Medicii au făcut anunțul despre Sofia Vicoveanca, după ce artista a suferit un infarct! Ce se întâmplă cu ea în aceste momente?
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Veronica si Dorobațu sunt câștigătorii „Casa iubirii” sezonul patru. Primele declarații după ce au intrat in posesia marelui premiu
iamsport.ro
Nicu Gheară a dat ordinul: ”Te duci și faci echipă acolo. Răspund pentru tot”. Fostul jucător de la FCSB și Dinamo s-a conformat: ”Gata, tată!”
MediaFlux
Maia Morgenstern a transformat mall-ul în scenă. A jucat un rol de blondă și-a făcut proba de costume FOTO și VIDEO
stirilekanald.ro
Mama lui Sergiu Țârnă, sfâșiată de durere după moartea tânărului. Mesajul dureros transmis polițistului criminal: ”Mi-au rupt sufletul”
Superliga 2025 – runda finală: FCSB vs Rapid și alte 2 meciuri de top în weekend