Sondaj CSOP: Mugur Isărescu conduce în topul încrederii. Crin Antonescu, depăşit de către Traian Băsescu

Guvernatorul Băncii Naţionale a României, Mugur Isărescu, conduce în clasamentul încrederii în personalităţile politice, urmat de prim-ministrul Victor Ponta, arată un sondaj CSOP, realizat în perioada 13-20 decembrie. În ce priveşte încrederea în instituţii, în vârf se află instituţiile puternic ierarhizate, adică armata şi biserica.
Filip Stan
28 dec. 2013, 15:10
Sondaj CSOP: Mugur Isărescu conduce în topul încrederii. Crin Antonescu, depăşit de către Traian Băsescu

Mugur Isărescu beneficiază de multă sau destul de multă încredere din partea a 27% dintre cei intervievaţi. Podiumul l-au mai prins Victor Ponta, cu 23%, şi primarul din Sibiu, Klaus Johannis-19%.

Primarul Bucureştilor, Sorin Oprescu ajunge la 18%, în timp ce Traian Băsescu l-a depăşit în clasamentul încrederii pe Crin Antonescu, cei doi având 16%, respectiv 15%. Cu 14% încredere sunt cotaţi Theodor Stolojan, Mihai Răzvan Ungureanu şi Gigi Becali. Urmează apoi un grup de politicieni, toţi cu 12%: Cătălin Predoiu, Vasile Blaga, Emil Boc, Monica Macovei, Călin Popescu-Tăriceanu şi Elena Udrea.

La secţiunea dedicată încrederii în instituţii, singurele care trec pragul de 50% sunt biserica-62% şi armat a-53%. De un grad relativ de încredere beneficiază primăria din localitatea de domiciliu-41%, poliţia-36%, massmedia-27% şi justiţia-23%.

Instituţiile politice inspiră încredere românilor cam la acelaşi nivel precum băncile-12%. Astfel, Guvernul este cotat la 13%, iar Parlamentul şi preşedinţia-11%.

Sondajul CSOP a fost realizat de un eşantion de 1.031 de persoane, cu o eroare de reprezentativitate de ±3,1% şi cu o probabilitate de 0,95. Cercetarea sociologică a fost realizat prin metoda chestionarului standardizat, faţă în faţă.

 

 

DailyBusiness
Ministrul Energiei convoacă Comandamentul Energetic Național, pe fondul vremii severe și al avariilor din rețea
Spynews
Ce diferență de vârstă este între Vanessa și Bogdan de la Ploiești. Detaliul pe care mulți l-au ignorat până acum
Fanatik.ro
Nu s-a văzut la TV! Cum a fost sabotat Stanciu înainte să rateze penalty în prelungirile meciului cu Milan. Video
Capital.ro
EXCLUSIV Gelu Voican Voiculescu, dezvăluiri noi despre execuția soților Ceaușescu. Ion Iliescu a redactat cu mâna lui: A omis multe
Playtech.ro
Temperatura la care să laşi termostatul noaptea. Nu trebuie închis, însă e necesar să fie răcoare în dormitor
Adevarul
Generalii Europei avertizează: continentul trebuie să se pregătească pentru război
wowbiz.ro
Imagini care frâng inima, la peste 7 luni de la moartea Teodorei Marcu. Cum apare fiica ei în primul story postat de Alex după tragedie
Economica.net
"Anomalia" din magazinele LIDL. Ce produs e mai ieftin în Germania decât în România
kanald.ro
Denisa, iubita bărbatului care și-a pierdut viața la Buzău, mesaj sfâșietor pe internet. Tânăra face apel la oameni: ,,Am nevoie să vă treziți conștiința”
iamsport.ro
Ordinul lui Nicolae Ceaușescu i-a ruinat viitorul românului care a fost ”cel mai bun din lume”: ”L-am iubit enorm! I-au luat pașaportul și l-au dat jos din avion”
MediaFlux
PNL și PSD negociază șefii SRI și SIE: Predoiu și Abrudean, susținuți de PNL. Lazurcă, favorit la SIE
stirilekanald.ro
Anunț foarte important pentru români!
Superliga 2025 – runda finală: FCSB vs Rapid și alte 2 meciuri de top în weekend