SONDAJ CURS: Capitala se îndreaptă mai degrabă într-o direcție greșită, spun jumătate dintre bucureșteni. Principala problemă din oraș – traficul aglomerat

Jumătate dintre bucureșteni, mai precis 49 la sută dintre ei, consideră că principalul oraș al țării se îndreaptă mai degrabă într-o direcție greșită, arată un sondaj CURS. Potrivit bucureștenilor, principala problemă din Capitală este aglomerația din trafic.
Irina Dumitrescu
20 oct. 2024, 20:24
SONDAJ CURS: Capitala se îndreaptă mai degrabă într-o direcție greșită, spun jumătate dintre bucureșteni. Principala problemă din oraș - traficul aglomerat

Potrivit aceluiași sondaj, 47 la sută dintre bucureșteni sunt de părere că orașul unde locuiesc se îndreaptă mai degrabă într-o direcție bună.

Bucureștenii chestionați au menționat și principalele probleme care, în opinia lor, ar trebui abordate cu prioritate de municipalitatea bucureșteană. Astfel, 17 la sută dintre ei au indicat ”traficul, aglomerația”, iar 15 procente reclamă probleme legate de spitale, sănătate și medicamente.

Potrivit sondajului, 62 la sută dintre bucureșteni spun că au avut parte, în ultima săptămână, de ambuteiaje mai multe și mai mari din cauza
închiderii unor străzi.

Citește și SONDAJ CURS. Marcel Ciolacu, favoritul bucureștenilor la prezidențiale. Cine ar intra alături de el în turul 2

Un alt procent important al bucureștenilor, 46 la sută, reclamă că tot în ultima săptămână au avut parte de întreruperea furnizării de apă caldă din cauza unor lucrări de întreținere. Totuși, 85 la sută dintre locuitorii Capitalei sunt de părere că este mai bine să se continue lucrările la rețeaua de apă caldă, chiar dacă există un disconfort temporar.

Sondajul CURS a fost realizat, în perioada 8 – 18 octombrie, pe un eșantion de 1.067 respondenţi din Capitală, cu o marjă maximă de eroare de +/-3 la sută și un nivel de încredere de 95 la sută. Datele au fost culese față în față, la domiciliul respondenților.

Citește și SONDAJ CURS. PSD domină Capitala la alegerile parlamentare. PNL, doar pe locul 3.

DailyBusiness
Isărescu avertizează: Tensiunile din Orientul Mijlociu cresc riscurile pentru economia României
Spynews
Probleme în Misiunea Artemis II! Ce s-a întâmplat la câteva ore după ce a decolat spre Lună
Fanatik.ro
Supărarea lui Mircea Lucescu în ultimul dialog avut cu Horia Ivanovici. Ce a zis pe patul de moarte: „O viață plină de nedreptăți. Acum, la final, mai suport încă una!?”
Capital.ro
Ce se va întâmpla cu Călin Georgescu. De ce a fost ridicat controlul judiciar. Adevărata miză
Playtech.ro
Cu ce începi întotdeauna curățenia generală: așa scutești timp și energie
Adevarul
Apocalipsa după Donald Trump. Amenințare fără precedent la adresa Iranului: „O întreagă civilizație va muri în această seară”
wowbiz.ro
Ultimul mesaj transmis de Mircea Lucescu înainte să moară! Ce mărturisire cutremurătoare a făcut „Il Luce”: „Gata, s-a terminat…”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
„De ce n-ai avut grijă de el?” Ce a ieșit la iveală în cazul copilului de 12 ani care și-a pierdut viața după ce a căzut de la etajul unui bloc. Fratele mai mare ar fi fost martor
iamsport.ro
SURPRIZĂ! Un puternic afacerist ar fi interesat să investească la Steaua: ”Vine să se bage serios, nu să facă figurație!”
MediaFlux
Vești bune pentru pensionari privind plata pensiilor! Miercuri, 8 aprilie, intră banii pe cardurile seniorilor. Anunț oficial
stirilekanald.ro
Știrea momentului în România!
Va reuși CFR Cluj a patra victorie consecutivă în Superliga? Cum arată cotele pentru FCSB vs CFR Cluj