Sondaj CURS. Ce spun românii despre căderea Guvernului înainte de alegeri. Cum comentează cazul Dianei Şoşoacă

Un sondaj omnibus de tip CATI realizat de Centrul de sociologie urbană și regională - CURS în perioada 11-16 octombrie 2024 arată că, în opţiunile românilor, căderea Guvernului în prag de alegeri nu este considerată o idee bună.
Filip Stan
18 oct. 2024, 08:40
Sondaj CURS. Ce spun românii despre căderea Guvernului înainte de alegeri. Cum comentează cazul Dianei Şoşoacă
Sondaj CURS. Ce spun românii despre căderea Guvernului înainte de alegeri. Cum comentează cazul Dianei Şoşoacă

Sondaj CURS. La întrebarea „Credeți că actualul Guvern ar trebui să-și înceteze activitatea înainte de alegeri?”, românii răspund în felul următor:

  • mai degrabă da – 33%
  • mai degrabă nu – 57%
  • nu știu/ nu răspund – 10%

Citeşte şi: Primul sondaj despre cazul Diana Şoşoacă- Hotărârea CCR a împărțit părerile în societate

La întrebarea „Ce părere aveți despre ideea USR de a depune o moțiune de cenzură împotriva guvernului condus de Marcel Ciolacu, acum, la final de mandat?”, răspunsurile sunt:

  • este o idee bună – 24%
  • este o idee proastă – 56%
  • nu știu/ nu răspund – 20%

Universul de eșantionare: populaţia adultă rezidentă din România / Volumul eşantionului: 1006 respondenţi, votanţi în vârstă de 18 ani şi peste / Tipul eșantionului: probabilist, multistadial, stratificat / Marja maximă de eroare la nivelul întregului eșantion: +/-3,1% la un nivel de încredere de 95%/  Metoda de culegere a datelor: CATI (Computerassisted telephone interviewing) / Validarea eșantionului: s-a realizat pe baza ultimelor date INS / Datele sunt ponderate în funcție de vârsta electoratului / Perioada de realizare: 11 – 16 Octombrie 2024.

DailyBusiness
FMI și Banca Mondială revizuiesc drastic prognozele pentru România. Creștere economică aproape înjumătățită în 2026
Spynews
Florin Salam, dans incendiar cu Floricica Dansatoarea! Puțini știu ce relație este între ei, de fapt
Fanatik.ro
Ipostaza inedită în care s-a pozat Paula Badosa alături de sora sa mai mică. Tenismena face furori cu formele sale
Capital.ro
Se schimbă regulile la bancomat. Obligație în UE, se va verifica în timp real. Anunț pentru cine retrage bani numerar
Playtech.ro
Ce cheltuieli taie românii pentru a face față scumpirilor. Mulți se plâng că au ajuns la limită: „Nu mai am la ce renunța”
Adevarul
„S-au trezit la viață de Paște”. Doi români aflați în stare vegetativă, salvați printr-o metodă revoluționară folosită în Parkinson
wowbiz.ro
Andreea Bălan și Victor Cornea s-au căsătorit! Imagini emoționante de la cununia civilă a vedetei
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Calendar ortodox pentru 22 aprilie 2026. Ce NU trebuie să facă creștinii pentru a se feri de boli și necazuri
iamsport.ro
L-a auzit pe Gigi Becali și s-a revoltat în direct: ”Îmi venea să sparg televizorul, mi-a fost o scârbă teribilă! Nu are Hristos, nu are mamă, nu are tată”
MediaFlux
Alertă în SUA: Trump a vrut să acceseze arma nucleară. Cine a reușit să-l oprească
stirilekanald.ro
Rusia va plăti despăgubiri după ce a doborât un avion de pasageri cu 67 de oameni la bord
NEWS ALERT Un camion a fost cuprins de foc pe autostrada A1, în Hunedoara