Sondaj CURS – Cu ce partide ar vota bucureștenii dacă duminica viitoare ar fi alegerile locale

Românii au spus, în cadrul unui sondaj CURS, cu cine ar vota dacă duminica viitoare ar fi alegerile locale.
Alina Costache
26 feb. 2023, 23:24
Sondaj CURS - Cu ce partide ar vota bucureștenii dacă duminica viitoare ar fi alegerile locale

Sondaj CURS. Centrul de Sociologie Urbană și Regională – CURS a publicat datele celui mai recent sondaj, realizat în perioada 14-24 februarie 2023 în București. Potrivit cercetării sociologice, PSD rămâne principala opțiune politică a bucureștenilor.

Sondaj CURS. La întrebarea „Dacă duminica viitoare ar avea loc alegerile locale, dumneavoastră cu ce partid ați vota?”, locuitorii Capitalei răspund în felul următor:

PSD – 32% (34% ianaurie, 31% decembrie, 31% octombrie, 32% august, 33% iunie)

PNL – 20% (18% ianuarie, 20% decembrie, 22% octombrie, 23% august, 22% iunie)

USR – 16% (17% ianuarie, 12% decembrie, 11% octombrie, 10% august, 14% iunie)

AUR – 13% (12% ianuarie, 16% decembrie, 14% octombrie, 13% august, 10% iunie)

PMP – 5%

PUSL – 4%

SOS România – 2%

REPER – 2%

PER – 2%

ALDE – 2%

Forța Dreptei – 1%

Altul – 1%

Sondaj CURS. Credeți că în România, lucrurile merg într-o direcție bună sau într-o direcție greșită?

– mai degrabă într-o direcție greșită (70%)

– mai degrabă într-o direcție bună (22%)

– nu știu/ nu răspund (8%)

Cum apreciați activitatea Primarului General, Nicușor Dan, de când acesta a fost ales?

Foarte bună – 6%

Bună – 28%

Proastă – 50%

Foarte proastă – 12%

Nu știu / Nu răspund – 4%

În opinia dumneavoastră care sunt principalele probleme ale Bucureștiului?

Încălzirea / Apa caldă – 28%

Traficul – 21%

Poluare – 13%

Problema parcărilor – 10%

Drumurile – 8%

Starea spitalelor – 7%

Curățenia – 7%

Diverse probleme sociale – 5%

Altele 1%.

 

DailyBusiness
Ministrul Energiei explică de ce este golit Lacul Vidraru. „Am văzut teoriile conspiraționiste semi-reptiliene, niște aberații cât casa”
Spynews
Hidrologii anunță prăpăd în mai multe zone din România! A fost emis cod portocaliu de inundații. Unde vor lovi puhoaiele
Bzi.ro
Diana Munteanu a impresionat în costum de baie! Imagini incendiare cu fosta soție a lui Claudiu Niculescu – GALERIE FOTO
Fanatik.ro
Thiam, transferat de FCSB! Gigi Becali a detonat bomba de la miezul nopții
Capital.ro
Călin Georgescu revine spectaculos în prim-planul politic. Planul, scos la iveală: Vor încerca să atace foarte serios
Playtech.ro
Distanța clădirilor față de drumuri publice, în 2025. Totul depinde de şosea
Adevarul
Ultimul trend la nivel mondial: suzeta pentru bărbați, folosită ca metodă anti-stres. Nebunia a început de la un fotbalist și de la un artist
wowbiz.ro
A murit! Doliu în showbiz. Detalii șocante despre tragedia momentulu
Evz.ro
România pierde 1,5 miliarde de euro pe mâna CFR. Fonduri PNRR anulate
Prosport.ro
Imaginile verii cu Diana Munteanu în costum de baie
kanald.ro
O femeie a fost ucisă cu sânge rece de partenerul ei, în Constanța. Bărbatul a înjunghiat-o în propria lor locuință
Cancan.ro
Meteorologii Accuweather au anunțat când va avea loc prima ninsoare din toamna 2025 în România. Data exactă
iamsport.ro
Mașina care a scris istorie inclusiv în România comunistă împlinește 56 de ani! Cum arăta primul model Skoda vândut în peste un milion de unități
MediaFlux
Pensiile care se modifică complet. Ministrul Muncii anunță sprijin real și corect
stirilekanald.ro
Mihai, un român de 24 de ani, a murit sub privirile neputincioase ale prietenilor
Motivul pentru care familia Măruță a cerut ordin de protecție: hărțuitorul ar fi obsedat de Andra! ”Sunt îngerul ei păzitor!”