SONDAJ CURS: cum ar vota bucureştenii la alegerile parlamentare

Centrul de Sociologie Urbană și Regională - CURS a dat publicității datele privind Primul sondaj de tip OMNIBUS în Municipiul București. Cercetarea va fi făcută din două în două luni pe un eșantion reprezentativ de 1067 de respondenți pe bază de interviuri față în față la domiciliul acestora.
Filip Stan
17 nov. 2018, 10:46
SONDAJ CURS: cum ar vota bucureştenii la alegerile parlamentare

Potrivit primei cercetări efectuate în perioada 26 octombrie – 12 noiembrie dacă duminica ar fi organizate alegerile europarlamentare PSD ar fi votat de 38% dintre bucureșteni, urmat la egalitate de PNL și ALDE cu câte 15% din opțiuni. Surpriza o reprezintă PRO România care atinge în Capitală cota de 9%, urmat de USR și MRÎ cu 8 și respectiv 7 la sută. Clasamentul este încheiat de PMP care rezistă la pragul care i-ar da posibilitatea să rămână în joc, scrie stiripesurse.ro. 

De menționat că 35% din electoratul bucureștean nu a exprimat o opțiune.

content-image

Datele tehnice: Sondajul a fost realizat în Municipiul București pe un volum eșantion de 1067 respondenți și are o marjă de eroare de +/- 3,0% la un nivel de încredere de 95% prin interviuri față în față la domiciliul respondenților. Perioada: 26 octombrie – 12 noiembrie 2018.

DailyBusiness
Paștele devine tot mai scump. Bugete de până la 1.000 de lei per familie și semne de încetinire economică
Spynews
Bebelușul unui român, găsit printre droguri, mucegai și gunoaie. Scene greu de imaginat în Roma
Fanatik.ro
Marius Şumudică a anunţat favorita la titlu în SuperLiga după U Cluj – Universitatea Craiova 4-0. Semnal de alarmă pentru echipa lui Bergodi
Capital.ro
Inflația în România rămâne ridicată în martie 2026. Date oficiale INS
Playtech.ro
Lidl intră peste telecom: abonamentele ieftine care pot pune presiune pe Digi și alți operatori
Adevarul
Fostul șef al diplomației ungare, Peter Szijjártó, a dispărut total din spaţiul public după înfrângerea lui Viktor Orban
wowbiz.ro
Răzvan Lucescu a părăsit România, la două zile de la înmormântarea lui Mircea Lucescu. Mărturisirea pe care a făcut-o cu lacrimi în ochi, în prima zi de Paște: „Am comunicat mult prea puțin cu el”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Un bărbat de 47 de ani din Alba a fost înjunghiat mortal de un tânăr de 18 ani, chiar în noaptea de Paște. Victima nu a avut nici o șansă
iamsport.ro
Constantin Budescu și Gabi Enache, revenire-șoc în fotbal! Echipa cu care sunt aproape de a semna
MediaFlux
Amenzi pentru românii care locuiesc în clădiri cu risc seismic! Penalizări de 20.000 de lei
stirilekanald.ro
Reacția Rusiei după ce Viktor Orban a pierdut alegerile: "Peste patru luni..."
Va reuși CFR Cluj a patra victorie consecutivă în Superliga? Cum arată cotele pentru FCSB vs CFR Cluj