Sondaj de opinie. Un nou referendum privind BREXITUL ar avea un rezultat favorabil rămânerii Marii Britanii în UE

Aproape două treimi dintre scoţieni - 64% - sunt de părere că un al doilea referendum cu privire la Brexit ar avea un rezultat favorabil rămânerii în Uniunea Europeană, relevă un sondaj citat joi de Press Association.
Alina Costache
01 nov. 2018, 13:19
Sondaj de opinie. Un nou referendum privind BREXITUL ar avea un rezultat favorabil rămânerii Marii Britanii în UE

Conform aceluiaşi sondaj, a cărui publicare coincide cu lansarea în Scoţia a campaniei Pentru un Vot popular, aproape trei cincimi dintre scoţieni (59%) susţin organizarea unui vot cu privire la termenii acordului final de retragere a Marii Britanii din Uniunea Europeană, iar 41% se opun acestei idei.

Per total, sprijinul scoţienilor pentru rămânerea Regatului Unit în UE a crescut uşor faţă de referendumul din 2016, de la 62% la 63%.

„Scoţia poate juca un rol conducător în campania Pentru un Vot popular şi într-o revenire la bunul simţ printr-un referendum cu privire la realitatea Brexitului, nu la ficţiunile campaniei Leave din 2016”, a declarat la lansarea noii campanii la Edinburgh John Edward, fost purtător de cuvânt al campaniei Remain din Scoţia din 2016.

Circa 700.000 de persoane au luat parte luna trecută la Londra la lansarea campaniei Pentru un Vot popular în capitala britanică.

Premierul scoţian Nicola Sturgeon s-a angajat ca reprezentanţii formaţiunii sale, Partidul Naţional Scoţian, în Camera comunelor să voteze în favoarea unui al doilea referendum pentru Brexit, dacă va fi cazul.

DailyBusiness
FMI și Banca Mondială revizuiesc drastic prognozele pentru România. Creștere economică aproape înjumătățită în 2026
Spynews
Meko, acuzat că a furat mașina pe care i-o vânduse unui băiat! Declarații halucinante
Fanatik.ro
“Credeam că Gâlcă are minte mai multă!” Verdict ferm în scandalul cu Dobre al lui Mitică Dragomir
Capital.ro
Călin Georgescu a fost exclus! AUR exclude un guvern de reconciliere națională cu PSD și PNL
Playtech.ro
De ce fiecare serviciu online al statului român pare blocat în 2007 și cum de încă acceptăm asta
Adevarul
Acuzații grave la un liceu din Scornicești. Inspectoratul Școlar și Poliția desfășoară anchete. Sesizarea, de la „Justițiarul de Berceni”
wowbiz.ro
Ultimul mesaj transmis de designerul Eugen Olteanu. Ce se ascunde în spatele morții fulgerătoare la doar 42 de ani: „Ai zis că o să învingi și asta”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Final tragic pentru o tânără de 30 de ani din București, după o ceartă cu iubitul de 86 de ani. A sugrumat-o cu bastonul
iamsport.ro
Antrenorul român, distrus în direct: ”Dacă eram patronul echipei, îl dădeam afară imediat, mă face de râs!”
MediaFlux
Sfântul Gheorghe 2026. Ce este interzis să faci joi, 23 aprilie. Tradiții și obiceiuri la români
stirilekanald.ro
Doliu în rândul medicilor. Doctorița care a salvat mii de copii a murit
NEWS ALERT Un camion a fost cuprins de foc pe autostrada A1, în Hunedoara