Sondaj INSCOP. Candidaţii cu cele mai mari şanse să intre în turul al doilea al alegerilor prezidenţiale. Surprize uriaşe!

Un sondaj realizat de INSCOP Research la comanda ziarului Libertatea în perioada 7-12 noiembrie 2024 arată că Marcel Ciolacu, actualul premier şi preşedinte al PSD, conduce în topul intenției de vot pentru primul tur al alegerilor prezidențiale. Marea surpriză este clasarea abia pe locul 5 a lui Nicolae Ciucă, fost prim-ministru şi actual lider al PNL.
Filip Stan
14 nov. 2024, 13:06
Sondaj INSCOP. Candidaţii cu cele mai mari şanse să intre în turul al doilea al alegerilor prezidenţiale. Surprize uriaşe!

Sondaj INSCOP. Astfel, raportat la cei care și-au exprimat preferința pentru un candidat din listă, indiferent dacă declară că vin sau nu vin sigur vot (74,6% din total eșantion), 25,3% dintre alegători ar vota pentru Marcel Ciolacu (PSD), 19,1% pentru George Simion (AUR), 14,3% pentru Elena Lasconi (USR), 13,3% pentru Mircea Geoană (independent), 9,1% pentru Nicolae Ciucă (PNL). Urmează, în ordine, Călin Georgescu (independent) cu 5,4%, Cristian Diaconescu (independent) cu 4,6%, Kelemen Hunor (UDMR) cu 4,1%, Cristian Terheș (PNCR) cu 2,1%, Ludovic Orban (PMP și FD) cu 1%. Ana Birchall (independent) cu 0,8%, Alexandra Păcuraru (ADN) cu 0,6%, alt candidat – 0.3%.

Raportat la cei care și-au exprimat preferința pentru un candidat din listă și declară că vin sigur la vot (56,4% din total eșantion), 24,8% dintre alegători ar vota pentru Marcel Ciolacu (PSD), 21,3% pentru George Simion (AUR), 14,3% pentru Elena Lasconi (USR), 12,2% pentru Mircea Geoană (independent), 8,8% pentru Nicolae Ciucă (PNL). Apoi, pentru Călin Georgescu (independent) ar opta 5,5% dintre alegători, pentru Cristian Diaconescu (independent) ar opta 4,5%, pentru Kelemen Hunor (UDMR) – 4,3%. Pentru Cristian Terheș (PNCR) ar vota 2 % dintre alegători, pentru Ludovic Orban (PMP și FD) ar vota 0,7%, Ana Birchall (independent) ar obține 0,7%, iar Alexandra Păcuraru (ADN) 0,7% (0,2% dintre respondenți indică alt candidat).

Citeşte şi: Alegeri 2024. Cel mai nou sondaj confirmă statutul lui Marcel Ciolacu de favorit detașat al cursei pentru Cotroceni. Cei mai mulți români îl văd deja președinte pe candidatul PSD. Luptă aprigă pentru intrarea în turul 2 alături de Marcel Ciolacu

Pentru turul al doilea, conform Libertatea, Marcel Ciolacu ar câştiga în faţa oricărui candidat, în afară de Mircea Geoană.

DailyBusiness
Scandal în Parlament pe legea integrității. USR, PSD și PNL și-au aruncat acuzații dure în plen
Spynews
Cine sunt Remi și Bianca, cel de-al doilea cuplu care își testează relația la Insula Iubirii, sezonul X! Au o diferență de vârstă de peste 10 ani
Fanatik.ro
Marcel Pușcaș îi ia apărarea lui Radu Drăgușin după 0-4 la debut: „Malen și Dybala nu sunt Bîrligea și Boutoutaou!”
Capital.ro
Statul dă 500 de lei pentru rechizite în anul școlar 2026-2027. Cine sunt cei care vor primi banii și când se depun cererile
Playtech.ro
Analizele medicale gratuite s-ar putea face fără goana de la începutul lunii. Ce vrea să schimbe CNAS
Adevarul
Jaf ca în filme la Londra: Trei români au săpat un tunel spre un magazin de bijuterii
wowbiz.ro
EXCLUSIV | Cine suportă costurile tratamentului Alinei Pușcău din America. Dan Alexa, dezvăluiri despre starea modelului: „Costă undeva la jumătate de milion. Situația e gravă”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Klaus-Michael Kühne, miliardarul german cu o avere de 44 de miliarde de dolari, a încetat din viață la 89 de ani
iamsport.ro
”Noua Nadia”, dezvăluiri despre momentul care i-a schimbat cariera: ”A fost mai dificil emoțional”
MediaFlux
Rusia pregătește un posibil atac asupra NATO! Directorul CIA, vizită secretă la Moscova pentru a-l avertiza pe Putin
stirilekanald.ro
UPDATE Zi decisivă pentru Călin Georgescu! Fostul candidat la prezidențiale află dacă va fi judecat pentru tentativă de lovitură de stat