Sondaj INSCOP: Victor Ponta creşte în topul încrederii românilor

ALEGERI PREZIDENŢIALE 2014: Mugur Isărescu şi Victor Ponta se plasează în topul încrederii românilor, relevă un sondaj realizat de INSCOP Research la comanda cotidianului "Adevărul" în perioada 30 august - 4 septembrie şi dat publicităţii marţi, transmite Agerpres.
Filip Stan
16 sept. 2014, 05:50
Sondaj INSCOP: Victor Ponta creşte în topul încrederii românilor

ALEGERI PREZIDENŢIALE 2014: Pe primul loc în topul încrederii se află în continuare Mugur Isărescu, cu 40,2% multă şi foarte multă încredere (faţă de 41,2% în iulie). Victor Ponta îşi păstrează locul al doilea, cu 37,4% (faţă de 37,3% în iulie), urmat de Klaus Iohannis cu 34% (faţă de 35,9% în cercetarea din luna iulie).

Clasamentul este continuat de Călin Popescu Tăriceanu cu 29,7% (faţă de 27,8% în iulie), Sorin Oprescu cu 29,4% (32,4% în iulie), Mircea Geoană cu 25,4% (26,6% în iulie), George Maior cu 21,3% (22,8% în iulie), Mircea Diaconu cu 20,9% (22,9% în iulie), Mihai Răzvan Ungureanu cu 20% (21,8% în iulie), Teodor Meleşcanu cu 19,2% (faţă de 21% în iulie), Ion Iliescu cu 19,1% (faţă de 18,7% în iulie), Traian Băsescu cu 17,5% (18,5% în iulie), Crin Antonescu cu 15,7% (faţă de 19,1% în iulie), Theodor Stolojan cu 15,6% (17,3% în iulie), Elena Udrea cu 15,3% (faţă de 13,4% în iulie), Corneliu Vadim Tudor cu 15,2% (faţă de 14,9% în iulie), Cătălin Predoiu cu 14,9% (13,7% în iulie), Liviu Dragnea cu 14,7% (13,6% în iulie), Ioan Rus cu 13,9% (nou introdus în cercetarea din luna septembrie), Monica Macovei cu 13,4% (nou introdusă în sondajul din septembrie), Dan Diaconescu cu 12,7% (11,4% în iulie), Emil Boc cu 10% (12,2% în iulie), Vasile Blaga cu 9% (faţă de 8,9% în iulie), Kelemen Hunor cu 6,5% (faţă de 6,2% în iulie) şi Laszlo Tokes cu 4% (5,7% în iulie).

Procentele sunt raportate la total eşantion. Sondajul are o eroare maximă de ą 3%, la un grad de încredere de 95%, a fost realizat pe un eşantion de 1.058 persoane şi este reprezentativ pentru populaţia României de 18 ani şi peste 18 ani. Metoda folosită a fost cea a sondajului de opinie pe baza unui chestionar aplicat de operatorii de interviu la domiciliul respondenţilor.

DailyBusiness
EL PAÍS SUA: Un e-mail al Pentagonului indică posibilitatea suspendării Spaniei din NATO
Spynews
Ultimele imagini cu femeia dispărută după o intervenție chirurgicală! Doi bărbați au târât-o pe jos
Fanatik.ro
Ce surpriză le-a făcut Nadia Comăneci românilor în anul în care se celebrează o jumătate de secol de la Montreal: ”Perfect 10”
Capital.ro
Traian Băsescu îl acuză pe Nicușor Dan că „târăște țara” în instabilitate politică: Este primul responsabil
Playtech.ro
Câți litri de alcool poţi produce în gospodărie fără să încalci legea. Noile limite propuse de Parlament, aşa nu vei plăti accize
Adevarul
TVA de 11% la locuințele noi. Proiectul care schimbă regulile în imobiliare și criteriul eliminatoriu pentru prima casă
wowbiz.ro
Cazul morții medicului Cristian Staicu ia o turnură neașteptată. Ce au descoperit anchetatorii
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Tir făcut bucăți pe un drum din Republica Moldova. Doi români și-au pierdut viața în urma accidentului violent
iamsport.ro
Ilie Dumitrescu, atacat de un fost colaborator: ”Nu trebuia să aleagă FRF. A făcut un gest mârșav și laș”
MediaFlux
Întâlnire între Nicușor Dan și Donald Trump. Ultimele negocieri înaintea discuției din SUA
stirilekanald.ro
Moscova, sub asediul dronelor, cu câteva zile înainte de mega-parada lui Putin. O clădire de lux, lovită în plin
PSG – Bayern și Atletico – Arsenal se joacă azi și mâine. Cote 1×2, antepost și ponturi