Sondaj IPSOS: Românii și irlandezii au cea mai mare încredere în evoluția economiei globale, dintre popoarele europene

Un sondaj IPSOS, desfășurat pe un eșantion de 23.721 de persoane cu vârste cuprinse între 16 și 74 de ani, arată că românii se numără printre cei mai optimiști europeni în ceea ce privește perspectivele economiei globale pentru anul 2025.
Filip Stan
03 ian. 2025, 08:53
Sondaj IPSOS: Românii și irlandezii au cea mai mare încredere în evoluția economiei globale, dintre popoarele europene

În mod surprinzător, având în vedere recentele evenimente politice și sociale din țara noastră, la egalitate cu irlandezii, românii manifestă un nivel ridicat de încredere în evoluția economiei globale, în contrast cu percepțiile mai pesimiste din alte țări europene.

Conform sondajului, cetățenii Indoneziei sunt cei mai încrezători în viitorul economiei globale. 82% dintre indonezieni consideră că anul 2025 va aduce îmbunătățiri semnificative față de 2024, potrivit ZF. Aceștia sunt urmați de chinezi, cu un procent de 78% de cetățeni optimiști, reflectând o percepție pozitivă în a doua cea mai mare economie a lumii.

În Statele Unite, optimismul economic este marcat de schimbările politice. Pe fondul pregătirilor pentru reîntoarcerea lui Donald Trump la Casa Albă, 54% dintre americani cred că economia globală va avea un parcurs mai bun în 2025 comparativ cu 2024.

Citește și: Electrica Furnizare a făcut un anunț important pentru clienți. Ce se întâmplă cu prețurile după încheierea perioadei de plafonare

În Europa, contrastul este evident. Deși românii și irlandezii conduc la capitolul optimism, în alte state percepțiile sunt mai rezervate. Francezii, de exemplu, au cea mai scăzută încredere în viitorul economic global, conform sondajului.

Studiul a fost realizat în perioada 25 octombrie – 8 noiembrie 2024, acoperind o varietate de regiuni și țări. Datele oferă o perspectivă globală asupra așteptărilor economice ale cetățenilor, într-un context de schimbări economice și politice semnificative.

Citește și: Simulările de taxe în 2025 pentru toate formele: angajat, SRL, PFA-uri, drepturi de autor. Află ce dai la stat în acest an. CALCULATOR online de taxe

DailyBusiness
Ministrul Energiei convoacă Comandamentul Energetic Național, pe fondul vremii severe și al avariilor din rețea
Spynews
Valentin de la Mireasa o acuză pe Alina că nu îl îngrijește pe copilul lor: ”Mi-ai zis că te duci la agățat”
Fanatik.ro
Gino Iorgulescu, prima reacție publică după declarațiile făcute de fiul său, Mario: „Îmi exprim profunda dezamăgire”
Playtech.ro
Care este diferența de preț pe factură dacă ridici temperatura în casă de la 19°C la 23°C în ianuarie 2026
Adevarul
Bani îngropați, găsiți în Norvegia. Se speculează că provin din cel mai mare jaf din istoria țării, din 2004
wowbiz.ro
Medicii au făcut anunțul despre Sofia Vicoveanca, după ce artista a suferit un infarct! Ce se întâmplă cu ea în aceste momente?
Economica.net
"Anomalia" din magazinele LIDL. Ce produs e mai ieftin în Germania decât în România
kanald.ro
Veronica si Dorobațu sunt câștigătorii „Casa iubirii” sezonul patru. Primele declarații după ce au intrat in posesia marelui premiu
iamsport.ro
Adrian Mutu, afectat după ce fostul său conducător a fost ucis cu sânge rece: ”Era un om extraordinar”
MediaFlux
Rusia face un pas decisiv spre Iran. Dezvăluiri de la serviciile occidentale de informații
stirilekanald.ro
Femeie împușcată de 7 ori în fața copilului ei de 1 an! Doi indivizi mascați au intrat în locuință și au atacat-o fără milă! De necrezut ce a urmat
Superliga 2025 – runda finală: FCSB vs Rapid și alte 2 meciuri de top în weekend