SONDAJ: Jocurile pe dispozitivele mobile sunt tot mai preferate de copii

Copiii folosesc din ce în ce mai mult dispozitivele mobile pentru jocurile video, neglijând consolele și computerele, potrivit unui raport publicat miercuri de compania americană de sondaje de piață și servicii de consiliere NPD, citată de AFP.
Alina Costache
24 sept. 2015, 09:46
SONDAJ: Jocurile pe dispozitivele mobile sunt tot mai preferate de copii

Mai mult de șase din zece copii (63%) între doi și 17 ani accesează jocurile video cu ajutorul dispozitivelor mobile, cum ar fi smartphone-urile, în timp ce ponderea celor care folosesc calculatoare a scăzut cu peste 20% în ultimii doi ani ajungând la 45% din total, a precizat NPD într-un raport asupra copiilor și jocurilor preferate de aceștia, informează Agerpres

„Cele mai importante și mai surprinzătoare evoluții în ecosistemul jocului în 2015 este nemulțumirea tinerilor față de computere”, a comentat Liam Callahan, analist în cadrul NPD.

„În trecut, computerul a fost considerat punctul de intrare spre jocurile video pentru cei mai mulți copii, dar situația s-a schimbat acum, odată cu intrarea în scenă pe acest segment a mobilului”, a spus el.

Citeşte şi Piaţa jocurilor, în creştere continuă

Potrivit lui, această tendință se datorează probabil faptului că familiile folosesc tot mai multe smartphone-uri și tablete pentru efectuarea unor sarcini care cândva erau rezolvate pe computer sau laptop. Așadar, se poate spune că este vorba despre o adaptare a copiilor la noi moduri de joc, consideră NDP.

Declinul în utilizarea consolelor este mai puțin marcant decât în cazul computerelor, consolele de jocuri fiind încă foarte populare printre copiii cu vârste între 9-11 ani. Cele mai recente console din noua generație tehnologică au suscitat o afecțiune reînnoită a tinerilor jucători, care ar putea spori odată cu lansarea în viitor a altor jocuri foarte populare.

DailyBusiness
Pfizer cere României despăgubiri de 500 de milioane de euro într-un proces privind vaccinurile anti-COVID
Spynews
Când va fi înmormântat Mario Berinde, copilul ucis în Timiș. Familia lui a făcut anunțul trist
Fanatik.ro
Daniel Bîrligea a devenit un caz după ultimele ieșiri în decor la FCSB: „Trebuie să se potolească repede! E neliniștit și îi sfidează pe toți!”
Capital.ro
Marea actriță a murit. A fost o legendă a teatrului, filmului și televiziunii: O actriță cu adevărat minunată!
Playtech.ro
Vremea se schimbă radical. Luna februarie aduce temperaturi atipice, prognoza meteo până la finalul iernii
Adevarul
Autostrada cu tuneluri din vestul României, realizată pe jumătate. Câți metri au mai rămas de excavat din galerii
wowbiz.ro
Mario, adolescentul ucis în Cenei, și-a presimțit moartea?! Mesajele cutremurătoare pe care le-a postat pe internet înainte de tragedie: „Prietenul de azi, criminalul de mâine”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
(P) Rolul farmacistului în menținerea sănătății de sezon
iamsport.ro
A izbucnit în lacrimi când a vorbit despre relația cu Alex Pițurcă: 'A fost grav'. Ce a spus despre Victor Pițurcă
MediaFlux
Nicușor Dan, vestea cea mare privind numirile la SRI și SIE! Avertismentul președintelui: Coaliția stă ceva mai rău decât stătea acum șase-șapte luni
stirilekanald.ro
VIDEO El este tânărul care se zbate între viață și moarte după ce mașina i-a fost spulberată de tren, în Chiajna. Ghițan are doar 30 de ani și este tatăl a doi copii
Fotbal de Crăciun în Premier League: City poate urca pe 1 după etapa de Boxing Day