Sondaj SOCIOPOL – Câtă încredere mai au românii în Uniunea Europeană

Uniunea Europeană (UE) este o uniune politică și economică a 27 de state membre situate în principal în Europa. UE, așa cum o cunoaștem în prezent, își are originea în mai multe tratate semnate în perioada ulterioară celui de Al Doilea Război Mondial.
Mircea Filipescu
16 feb. 2024, 14:22
Sondaj SOCIOPOL - Câtă încredere mai au românii în Uniunea Europeană

Încă de la instaurarea democrației în România, după Revoluția din 1989, principalul țel al țării noastre a fost aderarea la UE, acesta fiind realizat în 2007. Intrarea în UE a fost primită cu un val de entuziasm de români la acea vreme, iar prin deschiderea granițelor și libera circulație a forței de muncă, mulți contetățeni au emigrat în țările din vest, în căutarea unui trai mai bun.

Totuși, odată cu trecerea anilor, încrederea românilor în UE a început să scadă, plecând inițial de la ideea că statele occidentale aveau nevoie ca România să devină o piață de desfacere a produselor europene, dar și pe nemulțumirea cauzată de unele norme și directive, în general din sfera ecologistă și a stilului de viață, văzute ca incompatibile cu tradițiile autohtone.

Un sondaj efectuat de institutul Sociopol în luna ianuarie a acestui an arată că încrederea românilor în UE este într-o ușoară creștere față de anul anterior – 56% – dar mult diminuată față de momentul aderării, în 2007, când era aproape de 70%.

Sondaj Sociopol - increderea in UE

Încrederea în UE a fost erodată și de măsurile luate în timpul pandemiei de Covid, ocazie cu care ajunsese la 45%, dar a început din nou să crească ulterior, și pe fondul punerii în aplicare a Planului Național de Refacere și Reziliență (PNRR), prin care țara noastră are șansa să absoarbă zeci de miliarde de euro în fonduri europene nerambursabile.

Citește și: Locuri de muncă pentru români în Europa. Salarii de până la 4.000 de euro pe lună

DailyBusiness
Românii aflaţi în telecabina blocată în Italia au fost evacuați și sunt într-o stare bună
Spynews
Există sau nu cea mai bună grupă de sânge? Cine este predispus la înțepături de insecte, norovirus sau cancer
Fanatik.ro
Radu Drăgușin, confesiune despre cel mai greu moment din 2025: „Mii de gânduri în cap, telefonul suna non-stop”. Românul și-a spus povestea într-un documentar
Capital.ro
Obligatoriu pentru românii care stau la bloc. Proprietarii trebuie să permită accesul în apartament. Instanța dă decizia care este executorie de drept, fără somație
Playtech.ro
Taxa de carbon. Ce este şi cât vor plăti românii care îşi construiesc case în 2026
Adevarul
Țara europeană care renunță la sistemul tradițional de pensii: fiecare contribuabil va avea propria „pușculiță”
wowbiz.ro
Boala cu care a fost diagnosticat Ion Drăgan. Artistul ar fi trecut prin mai multe operații dificile
Economica.net
"Anomalia" din magazinele LIDL. Ce produs e mai ieftin în Germania decât în România
kanald.ro
Doi iubiți și-au pierdut viața la 17 ore distanță unul de celalalt. Ambii erau pe motocicletă atunci când și-au dat ultima suflare
iamsport.ro
'Ion Țiriac, un nume mai puțin cunoscut'. Ce au descoperit nord-irlandezii despre miliardarul român
MediaFlux
Cele mai frumoase urări, mesaje și felicitări de Sf. Vasile. Cui îi spunem la mulți ani de 1 ianuarie 2026
stirilekanald.ro
Filmul complet al sinuciderii de la stația Crângași! Detalii crunte despre ce s-a întâmplat cu femeia de 36 de ani
Superliga 2025 – runda finală: FCSB vs Rapid și alte 2 meciuri de top în weekend