Sondaj Sociopol. Românii au mai mare încredere în Primărie decât în Parlament

Alegerile locale, primele din acest an saturat electoral, par să fie extrem de importante pentru votanţi, care plasează prima uşă care li se deschide înainte instituţiilor centrale.
Filip Stan
22 feb. 2024, 08:06
Sondaj Sociopol. Românii au mai mare încredere în Primărie decât în Parlament

Primăria este una dintre puţinele instituţii din România care se bucură de o încredere în creştere, potrivit ultimului sondaj Sociopol.

Liderii coaliţiei, Marcel Ciolacu şi Nicolae Ciucă, au anunţat, miercuri seară , că s-a ajuns la un consens pe tema comasării alegerilor, iar europarlamentarele şi localele vor avea loc în 9 iunie. Preşedintele PNL Nicolae Ciucă a mai explicat că partidul pe care îl conduce şi PSD vor merge pe listă comună la europarlamentare şi pe listă proprie la cele locale. Marcel Ciolacu a explicat că cele două partide în această variantă pot face faţă valului extremist, iar decizia comasării nu este una împotriva democraţiei, ci pentru democraţie.

Sondaj Sociopol: Românii au încredere mare în Pompieri, Armată şi Biserică şi mai puţin în politicieni

Sondaj Sociopol: Cum a evoluat încrederea în autorităţile locale: 

 

Sondaj Sociopol- politic

PSD – 29 %
AUR – 23 %
PNL – 17 %
USR PMP FD – 13 %
UDMR – 5 %
SOS România – 3 %
PER – 2 %
Pro România – 2 %
Independenți (*) – 2 %
PU-SL – 1 %
REPER – 1 %
AD – 1 %
ALDE – 0 %
PRS – 0 %
PNȚ-CD – 0 %.

Sociopol - 2024 01 - Încrederea în țări și instituții internaționale

PSD și PNL au decis comasarea alegerilor: 53% dintre români vor europarlamentare și locale împreună

PSD și PNL au decis comasarea alegerilor europarlamentare cu cele locale, dupp ce 53% dintre români își doresc această comasare. Sondajul a fost realizat pe 19 și 20 februarie.

Sondaj Sociopol: Românii au încredere mare în Pompieri, Armată şi Biserică şi mai puţin în politicieni

 

DailyBusiness
Incendiu la un depozit de muniție în Dâmbovița. 25 de persoane evacuate
Spynews
Dovada de necontestat că Bogdan de la Ploiești și Cristina Pucean sunt împreună în Dubai! Au fost filmați unul lângă altul
Fanatik.ro
O fostă jucătoare de la Arsenal și Manchester City, scandal după o ședință foto cu o sportivă olimpică. A confirmat că sunt un cuplu
Capital.ro
Cine l-a creat pe Călin Georgescu? A beneficiat de sprijin intern: Nu a fost construit de ruși!
Playtech.ro
Ce trebuie să faci după ora 18:00 pentru a menține căldura în casă toată seara. Așa reduci factura la încălzire
Adevarul
De ce a murit familia aflată în vacanță în Istanbul, potrivit raportului medico-legal. Ipoteza inițială a fost exclusă
wowbiz.ro
Andreea Bălan a dat vestea bombă! Este știrea momentului în showbiz. Ea și Victor Cornea sunt în culmea fericirii
Economica.net
Cât va creşte euro, ce se va întâmpla cu preţurile, în decembrie şi în 2026
kanald.ro
Ciclonul Adel aduce vreme severă în București până duminică. Meteorologii anunță ploi abundente și rafale de vânt
iamsport.ro
Vali Crețu și-a DISTRUS un coechipier după eșecul suferit de FCSB: 'Ăla doarme acolo, ce să facem?!'
MediaFlux
Anunț pentru toți românii care așteaptă salariile pe final de an. Ministerul Finanțelor confimă ce se întâmplă cu plățile
stirilekanald.ro
Anunțul momentului pentru români!
substantial.ro
De ce orașe ca Sibiul devin tot mai cool: O analiză a trendurilor urbane și a stilurilor de viață moderne