Sondajul de ultimă oră care răstoarnă toate calculele. Cine ar urma să intre, alături de Marcel Ciolacu, în turul doi al alegerilor prezidențiale

Un nou sondaj realizat de INSOMAR, publicat în ultima zi a campaniei electorale, oferă o imagine surprinzătoare asupra intențiilor de vot ale românilor pentru alegerile prezidențiale, programate să se desfășoare în duminică. Rezultatele indică o competiție acerbă pentru locul secund, care asigură accederea în turul al doilea.
Filip Stan
23 nov. 2024, 08:33
Sondajul de ultimă oră care răstoarnă toate calculele. Cine ar urma să intre, alături de Marcel Ciolacu, în turul doi al alegerilor prezidențiale

Potrivit rezultatelor acestui sondaj, actualul președinte al Partidului Social Democrat (PSD), Marcel Ciolacu, conduce cu 24,4% din opțiunile de vot. Acesta este urmat de liderul Alianței pentru Unirea Românilor (AUR), George Simion, cu 16,2%, și de președintele Partidului Național Liberal (PNL), Nicolae Ciucă, cu 15,6%.

Rezultatele evidențiază o creștere constantă în preferințele alegătorilor pentru Nicolae Ciucă, în timp ce George Simion și Marcel Ciolacu își mențin pozițiile în frunte. De altfel, singurul candidat care înregistrează o creștere semnificativă în intențiile de vot pe final de campanie este Nicolae Ciucă, după cum arată cercetarea sociologică realizată de INSOMAR.

Clasamentul candidaților la prezidențiale, conform sondajului INSOMAR

Marcel Ciolacu – 24,4%
George Simion -16,2%
Nicolae Ciucă- 15,6%
Elena Lasconi – 12,7%
Mircea Geoană- 8,4%
Călin Georgescu- 6,8%
Cristi Diaconescu- 4,4%
Cristian Terhes – 3,8%
Kelemen Hunor – 3,6%

+ Alții

Citește și: EXCLUSIV George Simion anunță cu cine va intra în turul doi: „Structurile de partid, nu calitatea candidatului îl vor duce în turul doi” / Președintele AUR îl acuză pe Klaus Iohannis de trădare națională: „A închinat suveranitatea națională către puterile străine”

Metodologia sondajului:

Sondaj realizat la comandă proprie
Perioada: 14.11.2024-20.11.2024
Marja de eroare: +/-3,2%
Nivel de încredere de 95%
Eșantion: 1042 de subiecți intervievați, cu vârsta +18 ani
Metoda telefonică: CATI

Citește și: H.D. Hartmann îl desființează pe Nicolae Ciucă, după ce liderul PNL a acceptat o manea compusă de un interlop: „Domnul Dani Mocanu este acuzat de proxenetism, violență sexuală, trafic de persoane”. Crin Antonescu prevestește dispariția PNL: „Un partid, la un moment dat, poate să și dispară”

DailyBusiness
Salariile președintelui și premierului României ar putea crește MULT odată cu noua lege a salarizării
Spynews
Imagini de la priveghiul interlopului Ilie Bălăceanu, pe lux și opulență! Casa lui, plină ochi
Fanatik.ro
Povestea transferului lui Ofri Arad la FCSB: “Atunci mi-a spus Gigi Becali că e fotbalist!”
Capital.ro
Pensionare înainte de termen pentru persoanele cu handicap. Condițiile legale pe care puțini români le cunosc
Playtech.ro
Turiștii au făcut topul celor mai neprietenoase orașe din Europa. Unele sunt pline de români. „Nu ne mai întoarcem acolo”
Adevarul
Un român a câștigat al doilea mandat de primar într-o localitate din Germania. Dominic Fritz: „E și o victorie a valorilor europene”
wowbiz.ro
Primele măsuri după ce o dronă s-a prăbușit în Galați, anunțate de Nicușor Dan: „Consulul Rusiei de la Constanţa a fost declarată persoană non grata, iar consulatul se va închide”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
O familie din Moldova, spulberată în drum spre o nuntă. Cinci persoane și-au pierdut viața, printre care și doi copii
iamsport.ro
Șeful CCA, avertisment uluitor pentru arbitri: ”Anul ăsta să nu vorbiți la telefon!”
MediaFlux
Cine este fetița adorabilă din imagine, care refuza să îi dea batista lui Horia Brenciu? Astăzi este una dintre cele mai cunoscute cântărețe din România
stirilekanald.ro
Ce sunt bacteriile bune și cum le alegi
Cupa Mondială 2026 – program, favorite, noutăți