Sorana Cîrstea, calificată în sferturi la Nurnberg. Semne bune pentru Roland Garros

Sorana Cîrstea are parte de o săptămână de tenis excelentă, cu câteva zile înainte de startul Roland Garros-ului. Ea a obţinut a treia victorie pe zgură în acest sezon şi, tototată, a doua la Nurnberg, unde s-a calificat astăzi în sferturile de finală.

23 mai 2018, 16:30

Într-o partidă împărţită de ploaie în două reprize, Sorana s-a impus cu 6-3, 3-6, 6-3 în faţa americancei Madison Brengle. Meciul a durat o oră și 46 de minute și a fost întrerupt din cauza vremii, în setul al 2-lea. Meciul pentru calificarea în careul de aşi este programat mâine, atunci când joacă şi Mihaela Buzărnescu, tot în sferturi, dar la Strasbourg.

Mihaela se află la doar patru zile distanţă de un nou vârf al carierei, după Strasbourg ea urmând să joace în premieră pe tabloul principal la Roland Garros. Mai mult decât atât, ea va fi în premieră cap de serie la un turneu de Grand Slam, organizatorii francezi desemnând-o favorită numărul 31.