Sorana Cîrstea şi Ana Bogdan spun adio Wimbledonului. Părăsesc turneul fără să fi câştigat vreun set

Sorana Cîrstea, locul 77 WTA, a fost învinsă, marţi, cu scorul de 6-3, 6-3, de Amanda Anisimova (SUA), locul 26 WTA, în primul tur al turneului de la Wimbledon.

02 iul. 2019, 15:37

Cîrstea, a doua jucătoare din România care părăseşte turneul în prima manşă, a fost învinsă după un meci de o oră şi 25 de minute.

Pentru prezenţa în primul tur, ea va primi 45.000 de lire sterline (50.000 de euro) şi 10 puncte WTA.

Americanca va evolua în manşa a doua cu poloneza Magda Linette, locul 75 WTA.

Cu puţin timp înainte, Ana Bogdan a fost prima româncă eliminată din actuala ediţie de la Wimbledon, de pe tabloul principal feminin. Locul 132 WTA şi venită din calificări, Bogdan a fost învinsă, marţi, cu scorul de 7-5, 6-2, de Johanna Konta (Marea Britanie), locul 18 WTA.

Ana Bogdan a ţinut pasul cu mai valoroasa ei adversară doar în primul set, decis de un break în ghemul cu numărul 12, după 47 de minute de joc. În setul al doilea, Bogdan se putea desprinde cu break la 1-1, dar a ratat două asemenea oportunităţi. De la 2-2, Konta a câştigat toate ghemurile şi s-a impus după o oră şi 25 de minute de joc. În turul al doilea, Konta va evolua cu Katerina Siniakova din Cehia, locul 38 WTA.

Monica Niculescu, Simona Halep şi Mihaela Buzărnescu sunt în manşa a doua.