Sorin Alexandrescu, şeful Antenelor, audiat la DNA

Şeful Antenelor, Sorin Alexandrescu, este audiat, vineri, la Direcţia Naţională Anticorupţie în Dosarul de şantajare a administratorului RCS&RDS Ioan Bendei, informează România TV.
Iulian Tudor
07 iun. 2013, 09:40
Sorin Alexandrescu, şeful Antenelor, audiat la DNA

Vinerea trecută, Judecătoria Sectorului 1 a admis o cerere a procurorilor DNA privind arestarea pentru 29 de zile a lui Sorin Alexandrescu, acuzat de săvârşirea infracţiunii de şantaj.

Potrivit DNA, în perioada 16 aprilie – 24 mai, Sorin Alexandrescu, director general al Antena TV Group, l-a ameninţat pe Ioan Bendei, administrator la RCS&RDS, că va începe o campanie media compromiţătoare împotriva sa, dacă nu semnează în numele companiei RCS/RDS un contract având ca obiect retransmisia şi distribuţia prin satelit a programelor aparţinând Antena TV Group.

CITEŞTE ŞI De ce a fost ARESTAT directorul Antena TV Group, Sorin Alexandrescu

Sorin Alexandrescu a respins în faţa instanţei acuzaţiile de şantaj şi a subliniat că nu are nicio legătură cu o adresă primită de denunţătorul Ioan Bendei prin care se solicitau relaţii despre contractul cu RCS&RDS.

Alexandrescu a precizat că adresa a fost trimisă de Jurnalul Naţional şi Intact Publishing şi nu de Antena Group, subliniind că între cele două entităţi „nu a existat niciun fel de schimb de informaţie editorială sau operaţională”.