Sorin Blejnar, fost şef al ANAF, rămâne în arest

Curtea de Apel Bucureşti a decis, vineri, ca Sorin Blejnar, fostul şef al ANAF, să rămână în arest preventiv. În primă instanţa cererea de înlocuire a măsurii a fost admisă însă procurorii DNA au constat-o.
Alina Costache
24 mart. 2017, 14:17
Sorin Blejnar, fost şef al ANAF, rămâne în arest

„Admite contestaţia formulată de Parchetul de pe lângă Înalta Curte de Casaţie şi Justiţie-Direcţia Naţională Anticorupţie. Desfiinţează în totalitate încheierea atacată şi rejudecând în fond: În baza art. 242 alin.2 C.p.p respinge ca neîntemeiată cererea de înlocuire a măsurii arestării preventive cu măsura controlului judiciar, formulată de inculpatul Blejnar Sorin”, se arată în decizia Curţii de Apel Bucureşti.

Fostul preşedinte al Agenţiei Naţionale de Administrare Fiscală (ANAF), Sorin Blejnar, a fost trimis în judecată în decembrie 2016, în stare de arest preventiv, fiind acuzat de trafic de influenţă.

„În cursul anului 2011, în contextul iniţierii unor proceduri de achiziţii publice la nivelul A.N.A.F., inculpatul Blejnar Sorin, în calitatea mai sus menţionată, a acceptat din partea unui om de afaceri promisiunea unui procentaj de 20% din valoarea unor contracte ce urmau a fi încheiate la nivelul instituţiei publice respective. Banii respectivi urmau să-i fie remişi inculpatului în schimbul exercitării influenţei sale asupra unui subaltern, pentru ca acesta să gestioneze procedurile de atribuire a contractelor respective astfel încât aceste contracte să fie obţinute de firma omului de afaceri”, potrivit DNA.

Procurorii anticorupţie îl acuză pe Sorin Blejnar că, în perioada noiembrie 2011 – ianuarie 2012, alături de celălalt funcţionar implicat, au primit 13.172.520 lei, prin intermediul unei firme cu comportament tip,,fantomă” controlate de aceştia cu care societatea omului de afaceri a încheiat mai multe contracte fictive.

Lui Sorin Blejnar i-ar fi revenit efectiv suma de 12.513.894 lei.

DailyBusiness
Isărescu avertizează: Tensiunile din Orientul Mijlociu cresc riscurile pentru economia României
Spynews
Probleme în Misiunea Artemis II! Ce s-a întâmplat la câteva ore după ce a decolat spre Lună
Fanatik.ro
Mircea Lucescu, vești triste – e în continuare în comă la Terapie Intensivă! Ce au decis medicii: „Il Luce” ar putea fi operat din nou. Update, luni, 6 aprilie
Capital.ro
Marea actriță a murit. Am pierdut o stea. Românii o știau din serialul Tânăr și Neliniștit
Playtech.ro
Declarația unică și veniturile din străinătate. De ce nu apar în formularul precompletat de ANAF și ce ai de făcut
Adevarul
Povestea olteanului cu plantații de portocali și măslini în Grecia: „Am plecat la muncă. La început treceam granița ilegal”
wowbiz.ro
Răzvan Lucescu, prima reacție după ce l-a vizitat pe Mircea Lucescu. Antrenorul s-a întors în România de urgență
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Ce s-a găsit în casa menajerei care l-a înjunghiat mortal pe medicul Cristian Staicu. Femeia era căsătorită și avea doi copii
iamsport.ro
Șumudică, pus la zid după ce a făcut scandal la meciul de tenis: ”A venit simpaticul nostru, clovnul de serviciu. Trebuia dat afară”
MediaFlux
PSD propune un nou protocol al coaliției de guvernare! Social-democrații renunță la a da premierul dacă PNL îl înlocuiește pe Ilie Bolojan (Surse)
stirilekanald.ro
NEWS ALERT: Farmaciștii...Vezi mai mult
Va reuși CFR Cluj a patra victorie consecutivă în Superliga? Cum arată cotele pentru FCSB vs CFR Cluj