Sorin Frunzăverde, audiat la DNA în dosarul de corupţie

Președintele Consiliului Județean Caraș-Severin, Sorin Frunzăverde, s-a prezentat la Direcția Națională Anticorupție, pentru a fi audiat în dosarul în care procurorii au făcut joi percheziții.
Iulian Tudor
15 mai 2015, 08:35
Sorin Frunzăverde, audiat la DNA în dosarul de corupţie

La intrare în sediul DNA, Sorin Frunzăverde nu a făcut declarații.

Procurorii DNA au efectuat joi percheziții la biroul lui Frunzăverde, ca urmare a continuării cercetărilor în cauza în care a fost arestat preventiv vicepreședintele CJ Ionesie Ghiorghioni pentru trafic de influență.

„Procurori din cadrul Direcției Naționale Anticorupție, Secția de combatere a infracțiunilor conexe infracțiunilor de corupție, efectuează cercetări într-o cauză penală ce vizează suspiciuni privind săvârșirea unor infracțiuni asimilate celor de corupție, comise în anul 2014. În cursul zilei de 14 mai, ca urmare a obținerii autorizărilor legale de la instanța competentă, sunt efectuate percheziții domiciliare în 3 locații situate în județul Caraș-Severin, din care una este sediul unei instituții publice”, se arăta într-un comunicat al DNA.

Descinderi DNA la sediul CJ Caraş-Severin. Sorin Frunzăverde: Nu se poate vorbi de presiuni asupra primarilor

Perchezițiile au avut legătură cu turul al doilea al alegerilor prezidențiale din 2014, conform purtătorului de cuvânt al CJ Caraș-Severin, Camelia Șușco.

Frunzăverde declara joi, la finalizarea perchezițiilor care au avut loc la sediul CJ, că nu se poate vorbi de presiuni pe care le-ar fi exercitat asupra primarilor în timpul campaniei prezidențiale.

„Nu înțeleg ce puteam face penal la alegeri. Cum puteam eu să influențez voturi? Cât despre presiuni asupra primarilor, despre ce presiuni vorbim? Cum puteam eu să îi presez? Dându-le fonduri? Ce fonduri, din moment ce Consiliul Județean nu mai împarte bani la primării? La primul tur am fost suspectat că nu am făcut campanie, acum se spune că am făcut campanie nu știu cum… Au plecat de la PNL la PSD 20 de primari. Deci, ce presiuni puteam face eu? Am făcut o campanie normală, la fel ca întotdeauna”, a afirmat Sorin Frunzăverde.

DailyBusiness
Donald Trump și Friedrich Merz au discutat în Biroul Oval despre Iran, tarife și Ucraina
Spynews
Gabriela Cristea rupe topurile chiar și în pijamale! Prezentatoarea TV a făcut din nou furori
Fanatik.ro
Gestul făcut de Nadia Comăneci pentru mama sa, Ștefania. Zeița de la Montreal a uimit pe toată lumea
Capital.ro
Reguli cu vecinii-problemă de la bloc. Primăria și asociația de proprietari pot intra la ei în locuință
Playtech.ro
Câţi bani primeşte un consilier local în 2026. Sumele obţinute pentru participarea la şedinţe
Adevarul
„Prost pentru că e fricos și fricos pentru că e prost”: CTP explodează după declarațiile lui Nicuşor Dan privind umbrela nucleară a Franței
wowbiz.ro
Donald Trump cere sprijinul Europei în conflictul cu Iranul: „Toți aliații să colaboreze în această misiune”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Un român a fost condamnat la 15 ani de închisoare în Rusia! Acesta este acuzat de culegere de informații secrete în favoarea Ucrainei
iamsport.ro
Decesul surorii i-a marcat viața fostului antrenor de la Universitatea Craiova: ”Avea 19 ani, părinții au fost devastați, o tragedie fără margini”
MediaFlux
Când se dau bani în plus pentru pensionari și mame. Discuția finală dintre Nicușor Dan și liderii Coaliției
stirilekanald.ro
Bărbat ucis de propriul frate și aruncat în...
Va reuși CFR Cluj a patra victorie consecutivă în Superliga? Cum arată cotele pentru FCSB vs CFR Cluj