Sorin Frunzăverde, posibil ministru de Interne, neagreat nici de Ponta, nici de Băsescu VIDEO

Numirea lui Sorin Frunzăverde ca succesor al lui Radu Stroe la conducerea Ministerului de Interne ar putea provoca nervozitate atât premierului Victor Ponta, cât şi preşedintelui Traian Băsescu, tocmai cele două persoane care se pot opune transferului lui Frunzăverde de la preşedinţia CJ Caraş-Severin la Ministerul de Interne.
Filip Stan
06 feb. 2014, 19:33
Sorin Frunzăverde, posibil ministru de Interne, neagreat nici de Ponta, nici de Băsescu VIDEO

Numirea lui Frunzăverde la Ministerul de Interne, despre care se discută în PNL, riscă să provoace reacţii atât la PSD, cât şi la Cotroceni. Social-democraţii nu au fost foarte încântaţi când liberalii au iniţiat campania de racolări de la PDL cu o persoană considerată a fi una dintre emblemele democrat-liberalilor. Bineînţeles că nici preşedintele Băsescu nu are motive să-şi aducă aminte cu plăcere de episodul care a dat semnalul înlăturării PDL de la guvernare.

Atât Ponta, cât şi Băsescu şi-au manifestat public iritarea faţă de Frunzăverde în urma unei declaraţii alarmiste pe care proaspătul liberal a făcut-o în martie 2013. „În acest moment situaţia bugetară naţională este dramatică. Nu ştim de unde plătim a doua tranşă pentru FMI în iunie”, spunea preşedintele CJ Caraş-Severin.

Victor Ponta nu şi-a ascuns enervarea răbufnind chiar într-o şedinţă de Guvern. „Primul ministru, ministrul de Finanţe, ministrul Bugetului, guvernatorul BNR, FMI, Banca Mondială nu reprezentăm nimic în faţa presei dacă iese un domn de la Reşiţa şi îşi dă cu părerea. Avem banii de pensii, avem banii de salarii. Poate nu o să-i avem la Consiliul Judeţean Caraş-Severin, să-i tăiem de acolo. Văd că îi dăm degeaba acolo că şefii vor să fie la televizor”, a ameninţat Ponta.

Traian Băsescu a fost mai insinuant, dar insinuarea a fost destul de transparentă. „E important la Sorin Frunzăverde să ştii ora la care a făcut declaraţia. Îmi dau şi eu cu părerea, că e importantă ora”, a comentat preşedintele.

„Eu nu spun prostii la nici o oră. Prostii spun alţii”, s-a limitat Frunzăverde să replice.

Însă racolarea lui de către PNL a fost rumegat-o greu de PSD. Când Antonescu s-a arătat nemulţumit că Ponta a numit-o pe Laura Codruţa Kövesi la şefia DNA, pesedistul l-a pomenit în replică pe Frunzăverde. „Şi domnul Frunzăverde şi doamna Kövesi au fost apropiaţi de preşedintele Băsescu, dar eu nu am pus-o pe Kövesi nu am pus-o vicepreşedinte la PSD”, a replicat Ponta.

DailyBusiness
Isărescu avertizează: Tensiunile din Orientul Mijlociu cresc riscurile pentru economia României
Spynews
Ce s-a întâmplat cu actorul care l-a interpretat pe Iisus. Blestemul neștiut al acestui rol
Fanatik.ro
Fotbalistul unei echipe importante din Spania, scos din echipă pentru o relație cu fiica unei legende a clubului? ”Oamenii vorbesc multe”
Capital.ro
Blocaj la bancă. Nu se mai emite cash, bancomatele devin nefuncționale. Situațiile în care clienții nu mai pot accesa banii din cont
Playtech.ro
Reduceri masive în Bulgaria pentru români. Cât ajunge un sejur acum pe litoralul vecin pentru o familie de doi adulţi şi un copil
Adevarul
Ce a obținut Trump pariind pe un ultimatum apocaliptic în războiul cu Iranul
wowbiz.ro
Valentin Sanfira a vrut ca toată lumea să afle de la el! Mesajul emoționant transmis în mediul online: „Nu se poate nărui cu vorbe goale…”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Incident tragic în Joia Mare! Un bărbat și-a pierdut viața în Bihor, după ce utilajul pe care îl conducea a căzut într-o râpă de 7 metri
iamsport.ro
Fosta jucătoare de handbal a României e decisă: ”Fetița mea, când o să crească, o să o duc la casa de copii”
MediaFlux
Vinerea Mare 2026. Zi de doliu și post negru. Ce este total interzis astăzi
stirilekanald.ro
Știrea momentului în România!
Va reuși CFR Cluj a patra victorie consecutivă în Superliga? Cum arată cotele pentru FCSB vs CFR Cluj