Sorin Grindeanu: „Este oficial! De la 1 ianuarie 2025 suntem membri ai Spațiului Schengen”

Ministrul Transporturilor Sorin Grindeanu a transmis pe pagina sa de Facebook că este oficial, de la 1 ianuarie 2025 suntem membri deplini ai Spațiului Schengen, inclusiv cu frontierele terestre.
Alina Costache
12 dec. 2024, 11:38
Sorin Grindeanu:
Sorin Grindeanu

Sorin Grindeanu: „Este oficial! De la 1 ianuarie 2025 suntem membri deplini ai Spațiului #Schengen, inclusiv cu frontierele terestre.
De la 1 ianuarie 2025, pentru transportul feroviar, intrarea deplină în spațiul Schengen înseamnă eliminarea controlului în frontieră. Se reduc astfel timpii de staționare în frontiere cu aproximativ 30 de minute pentru fiecare tren, la punctele vamale de la:

– Curtici;

– Valea lui Mihai;

– Salonta;

– Episcopia Bihor;

– Carei.

Pentru transportul rutier de marfă, aderarea la Schengen se traduce prin eliminarea controlului sistematic din frontierele cu statele membre UE vecine (Ungaria și Bulgaria).

Astfel, transportatorii rutieri vor tranzita mult mai rapid frontierele cu statele UE:

– Vama Veche;
– Negru Vodă;
– Giurgiu;
– ⁠Călărași;
– Zimnicea;
– ⁠Turnu Măgurele;
– Bechet;
– Calafat;
– Nădlac 1 și 2;
– Vârșand;
– Borș 1 și 2;
– Petea„, este mesajul scris de Sorin Grindeanu, pe rețelele sociale.

Sorin Grindeanu, anunț important pentru români

Ministrul Transporturilor a anunțat că se deschide o porțiune de aproximativ doi kilometri care asigură descărcarea în DN2 a încă 7 km din sectorul de pe Lotul 2 al A0 Nord, recepţionat anul trecut.

Citește și: Sorin Grindeanu, despre informațiile din raportul CSAT: ”Instituţiile statului sunt obligate să vadă şi să găsească vinovaţii”

De astăzi asigurăm conexiunea dintre Lotul 2 A0 Nord și DN2! Se va circula pe Lotul 2 și parțial pe Lotul 3 al A0 Nord, între DN1 (Corbeanca), A3 (Afumați) și DN2 (Pantelimon). Constructorul chinez al Lotului 3 al A0 Nord a avansat bine anul acesta cu lucrările și, astfel, putem să deschidem astăzi o porțiune de aproximativ 2 km care asigură descărcarea în DN2 a încă 7 km din sectorul de pe Lotul 2 al A0 Nord, recepționat anul trecut.

Lucrările, care au ajuns acum la un stadiu fizic de 25 %, vor continua, iar anul viitor se vor finaliza toți cei 8,6 km ai Lotului 3 (Afumați-Pantelimon) al A0 Nord (conform contractului). Contractul pentru construcția Lotului 3 al A0 Nord are o valoare de 397,99 milioane lei (fără TVA) și este finanțat prin Programul Transport (PT)”, a transmis ministrul pe pagina de Facebook.

DailyBusiness
Tanczos Barna respinge ideea suspendării președintelui Nicușor Dan: „Un foc de paie, nu se va întâmpla”
Spynews
Tavanul unui hotel din Sibiu s-a prăbușit peste oamenii din piscina interioară. Planul roșu a fost activat de urgență
Fanatik.ro
„Asta înseamnă să fii mafiot!” Giovanni Becali a explicat, peste ani, replica prin care a ajuns celebru: „Când parchez maşina, dau un milion şpagă!”
Capital.ro
Călin Georgescu îi unește pe români în ziua de Crăciun. Cum își pot recâștiga țara: Pentru cei care vor veni după noi, să știe!
Playtech.ro
Locul de pe Pământ unde s-a înregistrat cea mai scăzută temperatură din istorie. Zăpada a acoperit clădirile până la etajul doi
Adevarul
Europa, din nou în alertă: un virus mortal, mai periculos decât COVID, a fost confirmat în Franța
wowbiz.ro
Doliu în lumea folclorului din România! Ion Drăgan a murit chiar în prima zi de Crăciun
Economica.net
"Anomalia" din magazinele LIDL. Ce produs e mai ieftin în Germania decât în România
kanald.ro
Tradiții și obiceiuri în noaptea de Revelion 2026. Mersul cu Plugușorul
iamsport.ro
Radu Banciu, dezlănțuit! L-a numit ”prostănacul anului” pe faimosul milionar: ”Fondatorul prostiei în această țară! E prostul fudul al neamului românesc”
MediaFlux
Tradiții și obiceiuri pentru a doua zi de Crăciun. Ce este interzis în această zi de mare sărbătoare, de Soborul Maicii Domnului
stirilekanald.ro
A murit cunoscutul om de afaceri gălățean, Corneliu Istrate
Superliga 2025 – runda finală: FCSB vs Rapid și alte 2 meciuri de top în weekend