Oprescu, despre pasajul Mihai Bravu: Întârzierea lucrărilor este de un an şi jumătate. Află când va fi gata

Primarul General, Sorin Oprescu, a vizitat vineri lucrările la Pasajul Mihai Bravu-Splaiul Unirii. Edilul Capitalei speră ca primul pod să fie gata în luna martie a anului 2014, urmând să se înceapă lucrările și la cel de-al doilea pod, care este paralel cu primul, dacă va permite vremea.
Cristiana Ionescu
11 oct. 2013, 10:07
Oprescu, despre pasajul Mihai Bravu: Întârzierea lucrărilor este de un an şi jumătate. Află când va fi gata

Lucrările la Pasajul Mihai Bravu au fost reluate în luna septembrie 2013, după aproape un an de când au fost abandonate, după ce Primăria Generală a reziliat contractul cu firma Romstrade, firmă controlată de omul de afaceri Nelu Iordache, aflat acum în închisoare.

VEZI ŞI Încep lucrările la TREI PASAJE importante din Capitală. Află ce zone se vor transforma în şantiere

Primăria Capitalei a încheiat un nou contract cu firma italiană Astaldi, iar suma alocată pentru continuarea construcţiei a crescut la aproape 156 de milioane de lei, de la 122 de milioane de lei alocaţi iniţial.

Noi sperăm ca primul sens să fie gata în luna martie, începem să lucrăm şi la celălalt pod, paralel cu primul. Dacă timpul ne va permite vom putea să lucrăm şi noaptea şi ziua în aşa fel încât să nu mai supărăm oamenii din zonă„, a declarat Sorin Oprescu, aflat vineri pe şantierul pasajului.

Pasajul Mihai Bravu-Splaiul Unirii va avea o lungime de 650 de metri şi va rezolva conflictul de circulaţia de la nivelul Splaiului şi al Dâmboviţei, dar şi pe cel de la bulevardul Tineretului cu Calea Văcăreşti şi Mihai Bravu, a mai spus edilul.

CITEŞTE ŞI PASAJUL OBOR, lăsat în BEZNĂ. Şoferii sunt în PERICOL, în timp ce AUTORITĂŢILE îşi pasează VINA

 

DailyBusiness
Pâinea, tot mai scumpă pe mesele românilor. Franzela albă rămâne soluția celor cu venituri mici
Spynews
Cum arată casa în care s-a ascuns criminalul de 13 ani din Cenei, după moartea lui Mario. Ce s-a găsit în patul lui
Fanatik.ro
Cristela Georgescu câștigă procesul cu ANRP. Statul român, obligat să deblocheze despăgubirile cerute de familia soției liderului suveranist
Capital.ro
Reguli la bloc 2026. Proprietarii de apartamente trebuie să plătească. Asociația de proprietari poate acționa proprietarul în instanță
Playtech.ro
Se întoarce iarna în weekend. ANM anunță frig accentuat și ninsori, inclusiv în București
Adevarul
Jocul periculos care poate declanșa un nou conflict major. Expert: „Șansele ca Iranul să treacă pragul nuclear sunt foarte mari”
wowbiz.ro
Mesajul pe care minorul de 13 ani l-ar fi trimis familiei lui Mario, la scurt timp după crimă. Plănuiesc sau nu părinții lui să îl scoată din țară: „Intenționează să ducă băiatul…”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
BREAKING NEWS Tal Berkovich, concurentă la un show culinar, s-a stins din viață din cauza unui eveniment rutier
iamsport.ro
BREAKING | S-a rezolvat transferul: pleacă de la FCSB și semnează cu o echipă din SuperLiga! În ce condiții renunță Becali la jucător
MediaFlux
Facturi uriașe la întreținere! Va fi haos în februarie
stirilekanald.ro
VIDEO Cauza accidentului de la Lugojel. Un suporter a dezvăluit ce s-a întâmplat, de fapt, înainte ca microbuzul să intre în TIR: "S-a blocat volanul în depășire"
Top 5 sloturi Yggdrasil