Sorin Oprescu a fost dus cu escortă la spital. Medicii au decis 24 de ore de supraveghere medicală

Avocatul lui Sorin Oprescu, Alexandru Chiciu, a anunţat, la România TV, că fostul edil va fi transferat la spital pentru investigaţii medicale. UPDATE: Sâmbătă, în jurul orei 16.00, Sorin Oprescu a ajuns la Spitalul Municipal şi va sta cel puţin 24 de ore sub supraveghere medicală. 
Filip Stan
26 sept. 2015, 11:43
Sorin Oprescu a fost dus cu escortă la spital. Medicii au decis 24 de ore de supraveghere medicală

UPDATE 21.00: Sorin Oprescu a primit primele informatii de la medicii din Spitalul Universitar. Primarul suspendat al Capitalei nu va fi operat de cardiologi insa va fi tinut in continuare sub observatie de medici inca 24 de ore.Oprescu ar putea suferi de angina de piept, o afectiune in care inima nu primeste suficient de mult sange si in care poate pati un accident in orice moment.

UPDATE: Sorin Oprescu a ajuns la spital şi se află într-o rezervă, la secţia Cardiologie, unde i se fac investigaţii. La internare, fostul primar al Capitalei avea tensiunea 18 cu 5. În urma investigaţiilor, se va decide dacă Sorin Oprescu va fi sau nu operat de urgenţă. 

Sorin Oprescu a aflat sâmbătă că este lăsat să meargă la spital pentru investigaţii medicale.

„Clientul meu este slăbit, asta e prima constatare pe care am avut-o. Din acest punct de vedere nu pot să spun că lucrurile au evoluat, dar este o schimbare evidentă în comportamentul celor de la arest. În cursul zilei de astăzi, domnul Oprescu va fi dus la spital pentru investigaţii. Consultul se va face conform legii. Există afecţiuni cardiovasculare şi acestea sunt mult agravate de diabet. Uneori sunt situaţii când domnia sa nu are puls, există un flux sanguin extrem de redus. Ni s-a aprobat cererea. Solicitarea noastră a fost pentru Spitalul Municipal şi înţeleg că s-a dat curs acestei solicitări. Acum urmează să fie suplimentată”, a declarat avocatul Alexandru Chiciu, potrivit România TV.

Medicul care l-a examinat vineri în arest a susţinut că fostul edil poate muri în orice clipă.

Sorin Oprescu se plânge de foame în arest. Primarul cere conducerii centrului de arest să îi suplimenteze norma de hrană. În plus, anunţă că va da statul în judecată şi cere să fie pus faţă în faţă cu denunţătorii lui.

„Avocatul Poporului a confirmat ceea ce aparatorii au clamat in toata aceasta saptamana trecuta- faptul ca exista probleme reale de sanatate fata de domnul Oprescu si faptul ca domnia sa necesita internarea cat mai rapida intr-un centru medical. Sorin Oprescu nu joaca teatru. Niciodata nu am clamat, nu am strigat starea sa de sanatate intr-o maniera neconforma cu realitatea. Ne-a cerut sa nu invocam problemele de sanatate, dar e responsabilitatea noastra sa facem apel la toate structurile abilitate in respectarea legii, domnul Oprescu sa primeasca cele mai bune ingrijiri”, a mai spus Chiciu.

Avocatul a precizat că se gândesc să reclamate situatia din arest privind hrana la organismele internationale.

„Vom apela la toate parghiile legale pe care le avem. Asteptam şi cred că e un moment în care cei de la arest să-şi revizuiasca atitudinea. Asteptam ca domniile lor sa puna in practica solicitarile, cererile si recomandarile Avocatului Poporului”, a mai declarat avocatul.

Sorin Oprescu trebuie dus de urgenţă şi ţinut sub observaţie într-o secţie de cardiologie, cu aparatură de specialitate, având în vedere „agravarea stării de sănătate, în contextul antecedentelor personale patologice”, se arată în raportul echipei de la Avocatul Poporului care a făcut verificări la Arestul Capitalei.

Vineri seară, profesorul doctor Leonida Gherasim, de la Spitalul Universitar de Urgenţă, a venit, la Arestul Central al Poliţiei Capitalei pentru a-l consulta pe Sorin Oprescu.

Avocatul Poporului: Oprescu a fost consultat la Sf. Ioan în prezenţa escortei, fără respectarea intimităţii

Sorin Oprescu a fost consultat de un medic cardiolog la Spitalul „Sf. Ioan” în prezenţa escortei, fără respectarea confidenţialităţii şi intimităţii, iar alimentele pe care le primeşte în arest nu corespund regimului său alimentar, se mai arată în raportul Avocatului Poporului.

„În timpul discuţiei cu persoana arestată (Sorin Oprescu- n.r.), aceasta a menţionat că în Spitalul „Sfântu Ioan” examinarea medicală a fost efectuată, fără respectarea confidenţialităţii şi a intimităţii, fiind realizată în prezenţa agenţilor de escortă”, se arată în raportul echipei de specialişti trimise de Avocatul Poporului la Arestul Central al Poliţiei Capitalei pentru a face verificări cu privire la respectarea dreptului la sănătate al lui Sorin Oprescu.

Conform documentului citat, alimentele pe care Sorin Oprescu le primeşte în Arestul Central al Capitalei nu corespund „din punct de vedere cantitaiv şi calitativ regimului alimentar necesar”.

DailyBusiness
Doi muncitori îngropați de vii la 5 metri sub pământ, într-o localitate din Prahova, după surparea unui mal. Pompierii militari intervin de urgență
Spynews
De unde lucrează Gabriela Cristea. Vedeta a recunoscut că nu îi place munca la birou
Fanatik.ro
Sorana Cîrstea a dat lovitura la final de an! Premiul fabulos pe care sportiva ar putea să îl primească
Capital.ro
Călin Georgescu anunță finalul: Se apropie un uragan dezlănțuit care va șterge toată această nemernicie de 35 de ani
Playtech.ro
Câtă sare se pune la kilogramul de slănină: aşa te asiguri că rezistă bine la iarnă
Adevarul
Pachetul 2 de austeritate vine cu noutăți: datornicii la stat nu vor mai putea cumpăra mașini sau case, iar păcănelele ajung la mâna primarilor
wowbiz.ro
Mama fetiței de 2 ani care a murit la stomatolog, gest sfâșietor după ce nu a putut participa la înmormântare. Durere de nesuportat pentru cei doi părinți
Economica.net
Un nou magazin cu preţuri mici se deschide. 1.500 de produse sub 5 lei
kanald.ro
S-a stins din viață bunicuța care și-a dus nepotul la festivalul „Beach, Please!” în 2025. Avea 73 de ani și primise deja bilet pentru anul viitor
iamsport.ro
Război între Banciu și fostul finanțator din Liga 1! S-au atacat fără menajamente: ”Un bun pușcăriaș!” / ”Frustrare, răutate, obrăznicie și inferioritate evidentă!”
MediaFlux
Vești bune! Se dau bani cadou, chiar înainte de sărbători!
stirilekanald.ro
Anunț de ultim moment pentru români! Breaking news
substantial.ro
De la Vegas la Macau: cum diferă cultura jocurilor de noroc în lume