Sorina Pintea anunţă MAJORAREA SALARIILOR după ce sindicaliştii din sănătate ameninţă cu PROTESTE

Sorina Pintea, ministrul Sănătăţii, a declarat că înţelege temerile sindicaliştilor care au anunţat că vor declanşa proteste sau chiar grevă generală dacă Guvernul îngheaţă salariile.
Filip Stan
15 dec. 2018, 20:40
Sorina Pintea anunţă MAJORAREA SALARIILOR după ce sindicaliştii din sănătate ameninţă cu PROTESTE

Sorina Pintea a declarat că angajaţii din sistem vor avea venituri majorate potrivit legii salarizării.

„Personalul medical a primit majorările aferente anului 2022. De aceea, cred că există aceste temeri, pentru că într-adevăr, personalul auxiliar – îngrijtoare, infirmiere – nu a beneficiat de majorări aferente anului 2022. Dar creşterea veniturilor salariale, conform Legii salarizării, se va realiza corespunzător”, a declarat ministrul Sănătăţii, Sorina Pintea, la Antena 3.

Precizările vin după ce sindicaliştii din Federaţia Solidaritatea Sanitară au anunţat, sâmbătă, că vor demara proteste în cazul în care Guvernul va adopta o OUG prin care veniturile salariale vor fi îngheţate şi nu vor beneficia de creşteri în anul 2019, ei adăugând că pot ajunge chiar la grevă generală.

DailyBusiness
Tanczos Barna respinge ideea suspendării președintelui Nicușor Dan: „Un foc de paie, nu se va întâmpla”
Spynews
Tavanul unui hotel din Sibiu s-a prăbușit peste oamenii din piscina interioară. Planul roșu a fost activat de urgență
Fanatik.ro
Motivul pentru care directorul general al TAROM, care și-a dat demisia de Crăciun, a fost amendat de instanță. Ce se întâmplă cu dosarul
Capital.ro
Elena Udrea își trăiește visul. Fostul ministru al Turismului se simte ca-n al nouălea cer. Unde a mers de ziua ei (FOTO)
Playtech.ro
Când ai voie să speli haine după Crăciun, potrivit tradiției. Ce spun preoții
Adevarul
Visul italian din Toscana, la preț de garsonieră în Cluj. Domeniul are o vilă istorică, piscină, livadă de măslini și o vie
wowbiz.ro
Boala cu care a fost diagnosticat Ion Drăgan. Artistul ar fi trecut prin mai multe operații dificile
Economica.net
"Anomalia" din magazinele LIDL. Ce produs e mai ieftin în Germania decât în România
kanald.ro
Cum influențează perioadele necontributive vechimea în muncă la pensie
iamsport.ro
Valentin Ceaușescu a provocat un scandal-monstru între Mitică Dragomir și Ion Crăciunescu: ”Nenorocitule! Te-am făcut arbitru, sunt nașul tău”
MediaFlux
De ce ne îngrășăm de sărbători. Nutriționistul Teodor Mălăncioiu demontează mituri
stirilekanald.ro
Crimă șocantă de Crăciun! Un bărbat de 36 de ani, ucis într-un scandal cu peste 20 de persoane. Victima a fost lovită în zona capului de 4 persoane, inclusiv un minor de 14 ani, pe care nu îi cunoștea
Superliga 2025 – runda finală: FCSB vs Rapid și alte 2 meciuri de top în weekend