Spaţiul aerian belgian, închis din cauza unei probleme tehnice

O problemă tehnică produsă la Belgocontrol a provocat, joi, la prânz, închiderea spaţiului aerian al Belgiei, a informat întreprinderea ce răspunde de controlul traficului aerian. Avioanele nu au putut să survoleze teritoriul belgian în tot acest timp.
Sânziana Stancu
19 iul. 2018, 15:36
Spaţiul aerian belgian, închis din cauza unei probleme tehnice

Spaţiul aerian belgian a fost închis după apariţia acestei probleme tehnice. Problema a vizat datele de zbor, a precizat Dominique Dehaene, purtătorul de cuvânt al Belgocontrol. Acesta a mai spus că în timpul operaţiunii de „curăţare” nu a existat niciun incident de securitate.

„Închiderea spaţiului aerian este ultima măsură de securitate pentru traficul aerian, pentru a se asigura că nu există niciun pericol”, a mai spus purtătorul de cuvânt, Dominique Dehaene.

Întreprinderea nu a precizând însă când se va restabili situaţia.

Pe aeroportul din Bruxelles, joi, nu a mai aterizat niciun avion după ora 16:17, a mai precizat acesta. La 16;11 a decolat ultimul avion, în direcţia Torino.

DailyBusiness
RO-Wine: Vinuri din 15 țări și trei zile în care Bucureștiul devine, din nou, capitala vinului internațional
Spynews
Iubita lui Andrei Ștefănescu a împlinit 37 de ani! Ștefania Ducă a sărbătorit alături de prezentator și de fiul acestuia
Fanatik.ro
Cum a renăscut Universitatea Craiova în 2013. Mihai Rotaru vorbește în premieră de culisele de acum 13 ani: „Este 100% meritul profesorului Corneliu Andrei Stroe!”
Capital.ro
Viitorul „job” al lui Călin Georgescu. Propunere din Parlament: Farmecul și șarmul lui trebuie folosit în relația cu Occidentul
Playtech.ro
Cumpărăturile la care au început să renunțe românii din cauza scumpirilor. Schimbare majoră în obiceiurile de consum ale populației
Adevarul
Orașul în care stațiile de metrou arată ca niște palate
wowbiz.ro
El este băiețelul de 4 ani ucis de un câine de pază! Martorii fac declarații șocante despre tragedie: „L-a văzut pe cameră”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Ce a ieșit la iveală după tragedia din Buzău, unde Teo a fost mușcat de un câine. Familia acuză proprietarul stânei de mușamalizare: „Acel câine ar fi fost dezlegat”
iamsport.ro
Gigi Becali a refuzat blatul care o făcea pe FCSB campioană. Dezvăluire în direct: ”El făcea prețurile”
MediaFlux
Se taie din salariile românilor. Ministrul Muncii anunță ce sporuri dispar
stirilekanald.ro
Moscova, sub asediul dronelor, cu câteva zile înainte de mega-parada lui Putin. O clădire de lux, lovită în plin
PSG – Bayern și Atletico – Arsenal se joacă azi și mâine. Cote 1×2, antepost și ponturi