Spectacolul „Podu’ „, cu Horaţiu Mălăele, Meda Victor şi George Ivaşcu, în premieră pe scena Teatrului Naţional din Bucureşti pe 29 mai

Spectacolul „Podu’”, adaptat după „Podul sinucigaşilor”, de Paul Ioachim şi regizat de Horaţiu Mălăele ajunge în premieră pe scena Teatrului Naţional din Bucureşti! 
Alina Costache
27 apr. 2017, 14:24
Spectacolul

Mult aşteptata reprezentaţie ce îi va aduce din nou împreună pe Horaţiu Mălăele, George Ivaşcu şi Meda Victor va avea loc pe 29 mai la Sala Mare a Naţionalului bucureştean! Biletele se gasesc la casa de bilete a Teatrului National, si online pe startickets.romystage.roblt.ro si bilete.ro.

“Podu’” se va juca apoi şi pe câteva scene din ţară, după următorul program:

2 mai Slobozia – Casa Municipala de Cultura (Galax)

5 mai Braşov – Centrul Cultural Reduta

8 mai Iaşi – Teatrul Naţional

 

Spectacolul “Podu’“ aduce în faţa publicului o temă mai puţin abordată în trecut: tentaţia sinuciderii. Spectatorii urmăresc, timp de o oră şi jumătate, un spectacol plin de savoare şi umor, în care un Intelectual neînţeles, interpretat de Horaţiu Mălăele, un Îndrăgostit, jucat de George Ivaşcu, şi o Artistă – Meda Victor, „stau la coadă în faţa morţii”. Personajele se întâlnesc pe „podul sinucigaşilor”, unde aşteapta un tren care să le pună capăt zilelor, şi fac haz de propria lor neputinţă. Eroii îşi povestesc propriile drame şi, mărturisindu-le, ajung la un deznodământ care îl face pe spectator să plece spre casă cu ideea că există întotdeauna speranţa şi motivaţie pentru care viaţa merită să fie trăită.

În prim plan sunt trei destine, trei poveşti de viaţă, trei tipologii. Îndrăgostitul – bizarul şi logicul metrolog – a fost abandonat de iubita lui pentru alt bărbat mai înalt, mai frumos şi puternic. Deşi lua vitamine cu regularitate, pentru menţinerea tonusului, nimic nu l-a ajutat să îşi recâştige iubita, aşa că a decis să meargă pe pod. Cel de-al doilea personaj care alege podu’ este o tânără care a picat examenul la actorie şi, spune ea, a fost „călcată în picioare de toată lumea”. Al treilea personaj este un intelectual nefericit, „copilul secolului”, ale cărui creaţii literare absurde sunt de neînţeles. Toţi trei aşteaptă „trenul morţii”. Deşi ţine un ceas în mână şi socoteşte minutele care se scurg până la presupusa intâlnire cu moartea, Îndrăgostitul e primul în mintea căruia incolţeşte idea de a-şi reconsidera opţiunea. Apoi, Artista vede în Intelectual un posibil iubit, care, la rândul lui zăreşte o nouă speranţă pentru reuşita operei lui. Cum le influenţează noile perspective decizia aflaţi urmărind spectacolul, care este un veritabil regal actoricesc.

 

DailyBusiness
Pâinea, tot mai scumpă pe mesele românilor. Franzela albă rămâne soluția celor cu venituri mici
Spynews
Șoferul microbuzului implicat în accidentul din Timiș era drogat. Polițiștii au preluat două pliculețe suspecte
Fanatik.ro
Directorul școlii din Mangalia unde un elev s-a aruncat de la etaj din cauza unei note, dezvăluiri exclusive: „Spunea că maică-sa nu-l crede”
Capital.ro
Se dau bani în 2026. Anunț major de la PSD pentru pensionarii României: Vom proteja populația cea mai expusă riscurilor
Playtech.ro
Ventilatorul pentru calorifer, gadgetul care îți încălzește casa mai repede și reduce factura. Cât costă și de ce merită
Adevarul
Lider european, îngrijorat de starea psihică a lui Trump după întâlnirea de la Mar‑a‑Lago. Casa Albă respinge informațiile
wowbiz.ro
Mesajul pe care minorul de 13 ani l-ar fi trimis familiei lui Mario, la scurt timp după crimă. Plănuiesc sau nu părinții lui să îl scoată din țară: „Intenționează să ducă băiatul…”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Primele mărturii ale unui supraviețuitor al accidentului din Timiș. Raport INML: S-au găsit substanțe interzise în mașină și în sângele șoferului
iamsport.ro
Celebrul jucător de poker, interesat să investească la Dinamo! Sfatul lui Victor Pițurcă
MediaFlux
Oferte la gaze naturale sub prețul plafonat, de 0,30 lei/kWh. Anunț de ultimă oră de la ANRE
stirilekanald.ro
VIDEO Cauza accidentului de la Lugojel. Un suporter a dezvăluit ce s-a întâmplat, de fapt, înainte ca microbuzul să intre în TIR: "S-a blocat volanul în depășire"
Top 5 sloturi Yggdrasil