SPION pe vremea lui Ceauşescu. Povestea singurului român care încă este condamnat la MOARTE

La 23 de ani de la căderea regimului comunist, un român continuă să fie condamnat la moarte. Constantin Răuţă, fost spion pe vremea regimului comunist, le cere din nou judecătorilor, vineri, să-i anuleze pedeapsa. Demersurile sale durează de câţiva ani, dar până acum românul nu a reuşit să scape de condamnare.
Iulian Tudor
04 oct. 2013, 09:29
SPION pe vremea lui Ceauşescu. Povestea singurului român care încă este condamnat la MOARTE

Povestea lui Constantin Răuţă a început atunci când a fost racolat ca inginer electronist pe vremea comuniştilor, însă el îşi dorea foarte mult să scape de acel regim, astfel încât atunci când a fost trimis la Washintogton, în 1973, pentru a se specializa în spionaj a rămas acolo, informează România TV. A cerut şi a şi primit azil politic, însă un an mai târziu, în 1974, el a fost acuzat de înaltă trădare la noi în ţară şi condamnat la moarte.

Regimul comunist a căzut, iar pedeapsa cu moartea a fost abolită, însă Constantin Răuţă nu a reuşit să scape de condmanare şi a făcut mai multe demersuri la mai multe instanţe din ţară pentru a cere anularea pedepsei.

În prezent, este singurul român condamnat la moarte. Vineri apare în faţa judecătorilor de la Înalta Curte cerând anularea pedepsei, iar în paralel a dat şi statul român în judecată la CEDO.

DailyBusiness
Ministerul Energiei convoacă un comandament de urgență. Sistemul Energetic Național, monitorizat în plin val de caniculă
Spynews
Este oficial! Când începe Insula Iubirii - Reuniuni la Antena 1
Fanatik.ro
SuperLiga pe caniculă? Avertisment meteo de la specialişti pentru fotbalişti: „Risc maxim să jucaţi la ora 17 la peste 40 de grade!”
Capital.ro
Mașinile parcate ilegal vor fi ridicate în centrul Capitalei. Ce tarife vor plăti șoferii pentru a le recupera
Playtech.ro
Cât va ajunge Euro până la finalul lui 2026. Previziunile economiștilor pentru curs, inflație și prețuri
Adevarul
Țara care dă bani proprietarilor de mașini diesel în loc să le interzică. Combustibilul care înlocuiește motorina clasică
wowbiz.ro
„Am început să plâng!” Florin Prunea, mărturisire emoționantă despre întâlnirea cu Dan Petrescu
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Peste 1.300 de decese au avut loc în Europa, din cauza caniculei, dintre care 1.000 în Franța. Avertismentul făcut de OMS
iamsport.ro
Renovatio, ultimatum pentru Andrei Nicolescu! De ce depinde soarta președintelui lui Dinamo
MediaFlux
Tribunalul București a demontat, pas cu pas, planul Primăriei S1 de a executa Romprest. Motivarea hotărârii instanței: Abuz de drept cu privire la cererile de intervenție în cascadă
stirilekanald.ro
Probleme cu stomacul? Digestia dificilă...
Știi care sunt cele 7 aspecte care fac diferența atunci când alegi un salon de masaj în București?