Stâna de pe Transalpina, distrusă în urma unui incendiu. Şeful de la Investigaţii Criminale conduce ancheta

Stâna Ştefanu, de pe Transalpina, a fost distrusă în urma unui incediu pus intenţionat. Şeful de la Investigaţii Criminale conduce ancheta. Stâna a devenit o adevărată atracție turistică pentru cei care vizitează Transalpina.
Loredana Brumă
24 nov. 2020, 11:00
Stâna de pe Transalpina, distrusă în urma unui incendiu. Şeful de la Investigaţii Criminale conduce ancheta
Stâna de pe Transalpina a ars din temelii.

Stâna Ştefanu de pe Transalpina a ars din temelii în urmă cu o săptămână. În urma anchetei, oamenii legii au ajuns la concluzia că focul a fost pus intenţionat. Aceştia au căutat indicii care să-i conducă la modul de incendiere și la autorii acestei fapte.

Ancheta este condusă de șeful Servicilului de Investigații Criminale din cadrul Poliției Voineasa.

Citeşte şi Gest extrem făcut de un cioban din Maramureş. S-a spânzurat la stâna de oi

„Șeful de la INVESTIGAȚII CRIMINALE din cadrul Poliției Stațiunii Voineasa, Bunget Viorel, fiind sprijinit de de către lucrători din cadrul ISU VÂLCEA s-au implicat și fac verificări complexe în vederea identificări și tragerii la răspundea penală a făptuitorilor.

Am încredere în aceste organe abilitate care își vor face datoria și care vor stabili cu exactitate cauzele și condițiile în care s-a produs incendiul, folosind tehnică ultramodernă.

Cu atâta tehnologie prin sateliți e doar o chestiune de timp“, este mesajul transmis de către băcița Mărioara Babu, cea care se ocupă de Stâna Ștefanu, potrivit igj.ro.

Stâna de pe Transalpina, o atracție pentru turişti

Stâna Ştefanu a devenit o adevărată atracție turistică pentru cei care vizitează Transalpina. Turiștii veneau să deguste mâncărurile tradiționale pregătite de băciţa Mărioana. Stâna a obţinut chiar şi certificatul de Produs Tradițional pentru „tocana de oaie“.

De asemenea, turiştii erau întâmpinați de măgăruși, câini ciobănești foarte cuminți și se puteau fotografia cu cojoacele tradiționale ciobănești.

DailyBusiness
EL PAÍS SUA: Un e-mail al Pentagonului indică posibilitatea suspendării Spaniei din NATO
Spynews
"Regele TikTok-ului", dezbrăcat în plină stradă! Alin Borcan a purtat doar o pereche de bikini
Fanatik.ro
„Trăia dintr-un salariu de mizerie!”. Nadia Comăneci, „forțată” de regimul comunist să fugă în America înainte de Revoluție
Capital.ro
Atenție pentru proprietarii de apartamente! Reguli la întreținere 2026. Românii care stau la bloc trebuie să verifice
Playtech.ro
Cum verifici dacă ai bani nerevendicați de la stat. Sumele pe care mulți români uită să le ceară
Adevarul
Pensie record: o femeie care a lucrat 61 de ani primește 9.700 euro pe lună
wowbiz.ro
Apar detalii neașteptate în crima din Bihor. Avocatul familiei fetei ucise vorbește despre posibila implicare a altor persoane: „Nu o să spun cu nume și prenume”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
S-a stins din viață Marin Andrei, fostul portar care a scris istorie pentru Steaua, Dinamo și Rapid!
iamsport.ro
Antrenorul-teroare din Superliga. Golgheterul l-a sunat pe patron: ”Mi-e frică. Decât să scap singur cu portarul, mai bine nu mai joc”
MediaFlux
ANAF extinde controalele. Fiscul verifică toate tranzacțiile unei categorii de români
stirilekanald.ro
Moscova, sub asediul dronelor, cu câteva zile înainte de mega-parada lui Putin. O clădire de lux, lovită în plin
PSG – Bayern și Atletico – Arsenal se joacă azi și mâine. Cote 1×2, antepost și ponturi