Stare de alertă în Ungaria din cauza fluviului Dunărea. Nivelul apei așteptat să crească cu 8 metri în următoarele zile

Ungaria se pregătește pentru cel mai negru scenariu. Nivelul fluviului Dunărea ar putea crește cu peste 8 metri în zilele următoare. Autoritățile au început să așeze saci cu nisip pe malurile fluviului și iau în calcul inclusiv evacuarea civililor. 
Alina Costache
18 sept. 2024, 08:46
Stare de alertă în Ungaria din cauza fluviului Dunărea. Nivelul apei așteptat să crească cu 8 metri în următoarele zile

Ungaria se pregătește pentru cele mai grave inundații din ultimii 10 ani. Autoritățile maghiare se așteaptă la niveluri record ale fluviului Dunărea, nivelul apei ar putea crește cu peste 8 metri în următoarele zile.

Citește și: Vremea la extreme în România. Ciclonul Boris va fi înlocuit de o nouă cupolă de foc

După ce a provocat inundațiile din Cehia, Polonia și Austria, acum a venit rândul celor din Ungaria. Nivelul Dunării ar putea atinge cote record. Cele mai expuse zone vizate acum de pericol includ și capitala Budapesta, acolo unde autoritățile maghiare se așteaptă ca nivelul apei să crească cu peste 8 metri potrivit Digi 24.

Premierul maghiar, Viktor Orban, și-a anulat toate vizitele în această săptămână, iar autoritățile responsabile cu prevenirea dezastrelor se ocupă de întărirea digurilor și a malurilor apelor care ar putea să iasă din matcă și să afecteze populația, inclusiv în Budapesta. Se ia în calcul inclusiv evacuarea civililor, acolo unde sunt zone inundabile.

Citește și: Alertă în Europa din cauza inundațiilor. Dunărea a ieșit din matcă la Viena. Pericol și la Budapesta. Hidrologii calculează că debitul Dunării se va dubla în câteva zile și în România

DailyBusiness
Isărescu avertizează: Tensiunile din Orientul Mijlociu cresc riscurile pentru economia României
Spynews
Probleme în Misiunea Artemis II! Ce s-a întâmplat la câteva ore după ce a decolat spre Lună
Fanatik.ro
Mircea Lucescu, vești triste – e în continuare în comă la Terapie Intensivă! Medicii, întâlnire de urgență. Comunicatul spitalului cu privire la situația tehnicianului. Update, luni, 6 aprilie
Capital.ro
Marea actriță a murit. Am pierdut o stea. Românii o știau din serialul Tânăr și Neliniștit
Playtech.ro
Motivul pentru care motorina premium este mai ieftină. O nouă scădere a preţurilor se va observa la pompă începând de marţi
Adevarul
Povestea olteanului cu plantații de portocali și măslini în Grecia: „Am plecat la muncă. La început treceam granița ilegal”
wowbiz.ro
Răzvan Lucescu, prima reacție după ce l-a vizitat pe Mircea Lucescu. Antrenorul s-a întors în România de urgență
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
BREAKING NEWS Mircea Lucescu a făcut infarct. Anunțul făcut de Spitalul Universitar despre starea de sănătate a selecționerului
iamsport.ro
Șumudică, pus la zid după ce a făcut scandal la meciul de tenis: ”A venit simpaticul nostru, clovnul de serviciu. Trebuia dat afară”
MediaFlux
Trump anunță un posibil acord cu Iranul: „Se negociază acum”. Teheranul a venit cu amenințări. Discuții pentru un armistițiu de 45 de zile
stirilekanald.ro
NEWS ALERT: Farmaciștii...Vezi mai mult
Va reuși CFR Cluj a patra victorie consecutivă în Superliga? Cum arată cotele pentru FCSB vs CFR Cluj