Stațiunile în care turiștii români pot fi amendați cu până la 1.500 de euro dacă sunt prinși cu berea în mână

În ce stațuni turiștii români pot fi amendați cu 1.500 de euro dacă sunt prinși cu alcool în public.
Alina Costache
19 mai 2024, 14:07
Stațiunile în care turiștii români pot fi amendați cu până la 1.500 de euro dacă sunt prinși cu berea în mână
Stațiunile în care turiștii români pot fi amendați pentru consumul de alcool

Turiștii români care aleg Ibiza sau Mallorca de destinații de vacanță pot fi amendați cu 1.500 de euro dacă sunt prinși cu berea în mână. Guvernul din Baleara a decis să limiteze drastic consumul de alcool în public.

Un milion de români trăiesc în Spania. Alte zeci de mii de turiști români își fac vacanța aici.

Citește și: Conducătorii auto ar putea fi amendați pe baza filmărilor făcute de ceilalți șoferi. Care este condiția

În Mallorca și Ibiza, turismul de petrecere este de mult timp o sursă de iritare pentru localnici și vizitatori, iar guvernul a decis să înăsprească „regulile de decență”. Astfel, va inta în vigoare un decret care va interzice consumul de alcool pe străzile Ballermann din Mallorca și din alte zone de coastă ale insulelor mediteraneene spaniole.

Potrivit Frankfurter Allgemeine Zeitung, turiștii – și localnicii – care vor fi prinși cu o cutie de bere deschisă sau cu orice băutură alcoolică consumată în public vor fi amendați cu sume cuprinse între 500 și 1.500 de euro.

Insulele Spaniei sunt o destinație populară în toată Europa, nu doar pentru familii și iubitorii de natură, ci și pentru petrecerile fastuoase care au luat amploare în ultimii ani, generând venituri în principal pentru restaurante, cluburi și cazări ieftine.

Pentru a combate acest fenomen, guvernul a elaborat ultima dată un pachet legislativ în anul 2020, dar acesta și-a pierdut din forță în pandemie, iar unele părți ale legii sunt acum modificare prin decret.

Citește și: S-a schimbat legea! Părinții, obligați să-și educe copiii mai bine. În caz contrar vor fi amendați cu 300 de lei

În trecut, au fost introduse restricții prinvind orele de deschidere a magazinelor care vând băuturi alcoolice și o măsură unică la nivel europena pentru a înăspri servirea alcoolului în hoteluri și baruri.

Până în momentul de față, a fost interzis doar consumul de alcool în grup pe stradă, fără a fi menționat un număr maxim de persoane.

Cu toate astea, în conformitate cu noile restricții, nu mai este permis să bei deloc alcool pe promenade sau pe plaje, chiar dacă sunteți singuri.

DailyBusiness
Românii aflaţi în telecabina blocată în Italia au fost evacuați și sunt într-o stare bună
Spynews
Există sau nu cea mai bună grupă de sânge? Cine este predispus la înțepături de insecte, norovirus sau cancer
Fanatik.ro
Radu Drăgușin, confesiune despre cel mai greu moment din 2025: „Mii de gânduri în cap, telefonul suna non-stop”. Românul și-a spus povestea într-un documentar
Capital.ro
Obligatoriu pentru românii care stau la bloc. Proprietarii trebuie să permită accesul în apartament. Instanța dă decizia care este executorie de drept, fără somație
Playtech.ro
Taxa de carbon. Ce este şi cât vor plăti românii care îşi construiesc case în 2026
Adevarul
Țara europeană care renunță la sistemul tradițional de pensii: fiecare contribuabil va avea propria „pușculiță”
wowbiz.ro
Boala cu care a fost diagnosticat Ion Drăgan. Artistul ar fi trecut prin mai multe operații dificile
Economica.net
"Anomalia" din magazinele LIDL. Ce produs e mai ieftin în Germania decât în România
kanald.ro
Doi iubiți și-au pierdut viața la 17 ore distanță unul de celalalt. Ambii erau pe motocicletă atunci când și-au dat ultima suflare
iamsport.ro
'Ion Țiriac, un nume mai puțin cunoscut'. Ce au descoperit nord-irlandezii despre miliardarul român
MediaFlux
Cele mai frumoase urări, mesaje și felicitări de Sf. Vasile. Cui îi spunem la mulți ani de 1 ianuarie 2026
stirilekanald.ro
Filmul complet al sinuciderii de la stația Crângași! Detalii crunte despre ce s-a întâmplat cu femeia de 36 de ani
Superliga 2025 – runda finală: FCSB vs Rapid și alte 2 meciuri de top în weekend