Stațiunile în care turiștii români pot fi amendați cu până la 1.500 de euro dacă sunt prinși cu berea în mână

În ce stațuni turiștii români pot fi amendați cu 1.500 de euro dacă sunt prinși cu alcool în public.
Alina Costache
19 mai 2024, 14:07
Stațiunile în care turiștii români pot fi amendați cu până la 1.500 de euro dacă sunt prinși cu berea în mână
Stațiunile în care turiștii români pot fi amendați pentru consumul de alcool

Turiștii români care aleg Ibiza sau Mallorca de destinații de vacanță pot fi amendați cu 1.500 de euro dacă sunt prinși cu berea în mână. Guvernul din Baleara a decis să limiteze drastic consumul de alcool în public.

Un milion de români trăiesc în Spania. Alte zeci de mii de turiști români își fac vacanța aici.

Citește și: Conducătorii auto ar putea fi amendați pe baza filmărilor făcute de ceilalți șoferi. Care este condiția

În Mallorca și Ibiza, turismul de petrecere este de mult timp o sursă de iritare pentru localnici și vizitatori, iar guvernul a decis să înăsprească „regulile de decență”. Astfel, va inta în vigoare un decret care va interzice consumul de alcool pe străzile Ballermann din Mallorca și din alte zone de coastă ale insulelor mediteraneene spaniole.

Potrivit Frankfurter Allgemeine Zeitung, turiștii – și localnicii – care vor fi prinși cu o cutie de bere deschisă sau cu orice băutură alcoolică consumată în public vor fi amendați cu sume cuprinse între 500 și 1.500 de euro.

Insulele Spaniei sunt o destinație populară în toată Europa, nu doar pentru familii și iubitorii de natură, ci și pentru petrecerile fastuoase care au luat amploare în ultimii ani, generând venituri în principal pentru restaurante, cluburi și cazări ieftine.

Pentru a combate acest fenomen, guvernul a elaborat ultima dată un pachet legislativ în anul 2020, dar acesta și-a pierdut din forță în pandemie, iar unele părți ale legii sunt acum modificare prin decret.

Citește și: S-a schimbat legea! Părinții, obligați să-și educe copiii mai bine. În caz contrar vor fi amendați cu 300 de lei

În trecut, au fost introduse restricții prinvind orele de deschidere a magazinelor care vând băuturi alcoolice și o măsură unică la nivel europena pentru a înăspri servirea alcoolului în hoteluri și baruri.

Până în momentul de față, a fost interzis doar consumul de alcool în grup pe stradă, fără a fi menționat un număr maxim de persoane.

Cu toate astea, în conformitate cu noile restricții, nu mai este permis să bei deloc alcool pe promenade sau pe plaje, chiar dacă sunteți singuri.

DailyBusiness
Lavrov acuză declarații „inexacte” ale lui Rubio și cere clarificări privind rolul SUA în soluționarea conflictului din Ucraina
Spynews
Ce mesaj a lăsat Mihaela, românca din Italia care și-a ucis fiica și apoi s-a sinucis. Dezvăluirile făcute de fratele femeii
Fanatik.ro
Emil Boc nu are milă de sportivii ruși după ce s-au retras de la Cupa Mondială de la Cluj: „Nu putem sta ziua cu Uniunea Europeană și noaptea cu Rusia în pat!”
Capital.ro
Elena Udrea face dezvăluiri despre Siegfried Mureșan. Fostul ministru: „Nu mă dezic de cei pe care i-am promovat”
Playtech.ro
Cod roșu de caniculă și restricții de trafic în România. Județele unde se vor depăși 40 de grade
Adevarul
Infractor prins după o urmărire spectaculoasă. Un șofer și-a oferit mașina polițistului: „Urcați în spate!”
wowbiz.ro
„Am început să plâng!” Florin Prunea, mărturisire emoționantă despre întâlnirea cu Dan Petrescu
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
BREAKING NEWS Avion făcut bucăți, după ce a lovit cel mai înalt zgârie-nori din Beijing! Câte persoane erau la bord
iamsport.ro
Victor Pițurcă, făcut praf de fostul apropiat al lui Gigi Becali: ”E pervers. Nu are principii și caracter!”
MediaFlux
Vladimir Putin este în doliu. A murit una dintre cele mai dragi persoane din viața lui
stirilekanald.ro
Sorin Grindeanu premier, în locul lui Veștea
Știi care sunt cele 7 aspecte care fac diferența atunci când alegi un salon de masaj în București?