Staţiunile turistice, schimbare RADICALĂ. Anunţul ministrului Bogdan Trif

Ministrul Turismului, Bogdan Trif, a declarat, luni, la Deda, că urmează să fie modificată legislaţia de atestare a staţiunilor turistice, una dintre modificări vizând reducerea numărului minim al capacităţii de cazare, astfel încât localităţile să poată să devină staţiuni turistice.
Iulian Tudor
13 mai 2019, 14:40
Staţiunile turistice, schimbare RADICALĂ. Anunţul ministrului Bogdan Trif

„În momentul de faţă e un număr de 100 de locuri de cazare. Discutând cu foarte mulţi primari, factori de decizie, am constatat că acest număr de locuri creează un impediment, motiv pentru care că anunţ acum că acest număr de locuri o să fie mult redus. Urmează să modificăm legislaţia de atestare a staţiunilor şi vom avea un număr mult redus, astfel încât să putem să permitem localităţilor să poată să devină staţiune turistică. Mă refer la staţiunea care are şi potenţial”, a arătat ministrul Bogdan Trif.

În prezent, staţiunile de interes naţional trebuie să dispună de un număr minim de 500 locuri în structurile de primire turistică, iar cele de interes local trebuie să dispună de minim 100 de locuri.

DailyBusiness
Ciprian Ciucu, declarație misterioasă în timpul votării: „Nu pot să spun de ce mă bucur”
Spynews
Alina Marymar îi dă fatala Lambadei, după ce a dat de înțeles că este însărcinată: "Nu știe să scrie și să citească”
Fanatik.ro
Cum se califică Universitatea Craiova în primăvara europeană din Conference League după 1-2 cu Sparta Praga! Oltenii tremură după golul încasat în minutul 90
Capital.ro
Se schimbă regulile la locul de muncă. Guvernul a aprobat legea. Se aplică amendă de până la 7.000 de lei angajatorilor
Playtech.ro
Cine este Liana Nicoleta Arsenie, președinta Curții de Apel București, și ce avere dețin
Adevarul
Avertismentul dur al unui general polonez către Putin: „Dacă ne atacați, intrăm în Kaliningrad”
wowbiz.ro
Soțul Teodorei Marcu nu mai e om, la jumătate de an de când tânăra a fost ucisă! Ce se întâmplă cu el. Dezvăluiri cutremurătoare: „Din ce în ce mai greu…”
Economica.net
"Anomalia" din magazinele LIDL. Ce produs e mai ieftin în Germania decât în România
kanald.ro
Cum se transmite lepra și cum îți dai seama că ai intrat în contact cu boala. Este alertă epidemiologică după confirmarea unui caz la Cluj-Napoca
iamsport.ro
Unul dintre cei mai bogați afaceriști din Ungaria, investiție majoră în România! Proiectul gândit în apropiere de ansamblul rezidențial dezvoltat de Gigi Becali
MediaFlux
Nimeni nu scapă. Toate informațiile vor fi transmise în timp real către autorități
stirilekanald.ro
VIDEO El este bărbatul găsit carbonizat într-o mașină din Oradea. Polițiștii iau în calcul varianta sinuciderii
Cum a murit, de fapt, fiul lui Florin Călinescu