Statul dă 2.250 de lei lunar, pentru fiecare persoană, timp de un an. Ce trebuie să faci ca să beneficiezi de aceşti bani

Vestea momentului pentru numeroși români! Statul a anunțat că va oferi 2.250 lei lunar, timp de un an, totul cu o singură condiție! Ce trebuie să faci?
Iulian Tudor
15 dec. 2018, 07:35
Statul dă 2.250 de lei lunar, pentru fiecare persoană, timp de un an. Ce trebuie să faci ca să beneficiezi de aceşti bani

Practic, potrivit unei schimbări recente, o anumită categorie de români poate să primească sume importante de bani, scrie a1.ro.

Societățile care angajează șomeri sau tineri absolvenți vor primi o subvenție de 2.250 lei pe lună pentru fiecare persoană, timp de 12 luni, potrivit unui comunicat al Agenției pentru Ocuparea Forței de Muncă Ilfov. Este vorba despre angajatorii care încadrează în muncă, pe perioadă nedeterminată, șomeri peste 45 ani sau părinți unici susținători ai familiilor monoparentale, șomeri de lungă durată sau tineri vârsta cuprinsă între 16 și 25 de ani.

Citeşte şi ANOFM: Peste 28.800 de locuri de muncă sunt vacante la nivel naţional

Obligația angajatorilor va fi de menținere a raporturilor de muncă sau de serviciu cel puţin 18 luni.

De aceeași subvenție beneficiază și angajatorii care încadrează în muncă șomeri care, în termen de 5 ani de la data angajării îndeplinesc, conform legii, condiţiile pentru a solicita pensia anticipată parţială sau de acordare a pensiei pentru limită de vârstă, dacă nu îndeplinesc condiţiile de a solicita pensia anticipată parţială, beneficiază lunar, pe perioada angajării, până la data îndeplinirii condiţiilor respective, arată legestart.ro.

De asemenea, de facilitatea de subvenționare în cuantum de 2.250 lei beneficiază şi angajatorii care, în raport cu numărul de angajaţi, şi-au îndeplinit obligaţia, potrivit legii, de a încadra în muncă persoane cu handicap, precum şi angajatorii care nu au această obligaţie legală, dacă încadrează în muncă pe durată nedeterminată persoane cu handicap şi le menţin raporturile de muncă sau de serviciu cel puţin 18 luni.

În situația încadrării în muncă pe durată nedeterminată a absolvenților, AJOFM acordă angajatorilor subvenții în cuantum de 2.250 de lei/lună pe o perioadă de 12 luni, pentru fiecare absolvent angajat. În cazul în care sunt încadrați absolvenți din rândul persoanelor cu handicap subvențiile se acordă pe o perioadă de 18 luni.

Conform datelor ANOFM, în primele zece luni ale acestui an, 19.669 de persoane au fost încadrate prin acordarea de subvenții angajatorilor, conform Legii nr. 76/2002 cu modificările şi completările ulterioare.

Facilităţile se acordă la solicitarea angajatorilor pentru persoanele din categoriile menţionate și înregistrate în evidenţele agenţiilor pentru ocuparea forţei de muncă judeţene, respectiv a municipiului Bucureşti.

 

DailyBusiness
Macron: Dialogul cu Putin ar trebui să aibă loc fără „prea mulți interlocutori, să fie un mandat clar”
Spynews
Top 10 cele mai sănătoase alimente din lume. Ele îți asigură aportul de vitamine de care ai nevoie
Fanatik.ro
Ce s-a întâmplat cu Florentin Petre și Cătălin Hîldan, înainte de Dinamo – Rapid: “Borcea a trimis televiziunile!”
Capital.ro
Ora de vară 2026. Data la care se dau ceasurile înainte cu o oră. Când trece România la ora de vară?
Playtech.ro
Cine este Karina Pavăl, moștenitoarea Dedeman aflată în centrul tranzacției Carrefour
Adevarul
Un economist traduce ce ne spune ratingul Fitch: Dacă se face rotativa, ne așteaptă prăpastia
wowbiz.ro
Imagini cumplite de la priveghiul familiei moarte în accidentul din Iași! Diana va fi înmormântată ținându-și fetița în brațe: „Dacă te-ar fi cunoscut părinții tăi…”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Au apărut primele imagini de la înmormântarea afaceristului Sorin Iacob, a soției și bebelușului lor. Cei trei au fost înhumați împreună
iamsport.ro
Fotbalistul român important a refuzat-o pe FCSB pentru a semna cu Dinamo! Gigi Becali îi oferea un salariu uluitor
MediaFlux
Dezastru financiar pentru trei zodii. Ghinionistele horoscopului după 14 februarie
stirilekanald.ro
Diana va fi înmormântată cu onoruri militare. Viitoarea mămică a murit împreună cu fetița din pântec și cu soțul afacerist, Sorin Iacob, în tragedia din Iași
Cercei pentru ținute de seară: Cum să creezi un look sofisticat