Statul subvenţionează partidele cu peste 600.000 lei în luna alegerilor europarlamentare

Autoritatea Electorală Permanentă a dat publicităţii sumele cu care statul subvenţionează partidele în luna mai. Din cei 608.000 lei viraţi de la bugetul de stat în conturile partidelor parlamentare, cei mai mulţi s-au dus în trezoreria PSD.
Adrian Ilie
14 mai 2014, 15:18
Statul subvenţionează partidele cu peste 600.000 lei în luna alegerilor europarlamentare

Astfel, social-democraţii au primit 219.700 lei, , urmaţi la mare distanţă de către PNL-152.700, PDL-106.700 şi PPDD-92.300.

Celelalte partide parlamentare au primit sume sensibil mai mici: PC-21.300, UNPR-10.000, FC-3.700 şi PNŢCD-1.800 lei.

Potrivit Legii 334/2006 şi HG 749/2007, statul subvenţionează doar partidele parlamentare, dacă acestea au obţinut mandatele prezentând candidaţi la alegeri. Astfel, partidele extraparlamentare sau cele care au dobândit parlamentari prin racolări nu beneficiază de subvenţii.

De asemenea, împărţirea subvenţiei între partide se face în funcţie de numărul de mandate obţinute în alegeri, indiferent de plecările sau racolările ulterioare.

DailyBusiness
Scandal în Parlament pe legea integrității. USR, PSD și PNL și-au aruncat acuzații dure în plen
Spynews
România, în stare de urgență energetică! Cum ar putea fi afectați milioane de români! Vor exploda facturile?
Fanatik.ro
De la Rapid – CFR Cluj, direct în Europa! Ce meci arbitrează „talismanul” giuleștenilor și unde a fost delegat Marian Barbu de UEFA după U Craiova – Petrolul
Capital.ro
Se schimbă regulile pentru pensii. Românii ar putea ieși mai târziu din câmpul muncii. Cine sunt cei vizați
Playtech.ro
Cât timp trebuie să păstrezi boarding pass-ul după vacanță și de ce este important
Adevarul
Clasamentul serviciilor de informații din Europa, în funcție de performanță. Pe ce loc se s-a clasat România?
wowbiz.ro
Petrișor Ruge, mesaj emoționant după despărțirea profesională de Andreea Bălan. Ce le-a transmis fanilor
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Motociclist cuprins de foc, în județul Cluj. Bărbatul și-a pierdut viața pe loc, după ce a fost izbit de un TIR
iamsport.ro
Victor Becali, convins! Cine a fost ”cel mai mare antrenor român” din istorie: ”E o diferență între el și cel mai bun”
MediaFlux
Urmează o minivacanță pentru români. Câte zile libere se oferă de la Guvern în august 2026
stirilekanald.ro
Femeie lovită de trăsnet când făcea plajă: „Soțul ei...
NetBet: o prezență licențiată neîntreruptă pe piața de iGaming din România