Stefan Löfven va demisiona din funcţie de premier al Suediei

Stefan Löfven renunţă atât la funcţia de prim-ministru al Suediei, cât şi la conducerea social democraţilor.
Filip Stan
22 aug. 2021, 21:43
Stefan Löfven va demisiona din funcţie de premier al Suediei

Stefan Löfven a anunţat că va renunţa la funcţia de prim-ministru al Suediei şi la conducerea Partidului Social Democrat în luna noiembrie, după şapte ani de când se află la putere, informează The Guardian. 

Anunţul a fost făcut în timpul discursului său anual de vară. Löfven a devenit în iunie primul lider suedez care a pierdut o moţiune în Parlament. Următoarele alegeri generale sunt programate să aibă loc pe 11 septembrie 2022.

El a spus că a informat partidul că vrea să renunţe la funcţia de preşedinte la congresul din luna noiembrie al formaţiunii politice, apoi să ceară să fie destituit ca prim-ministru.

Löfven a spus că anii în care a fost prim-ministru şi şef al social democraţilor au fost „fantastici”.

Criză politică majoră în Suedia. Premierul şi-a dat demisia, după ce a vrut să crească preţul chiriilor

„Dar totul are un final şi vreau să îi ofer succesorului meu cele mai bune condiţii”, a spus premierul în vârstă de 63 de ani.

Să renunţe la funcţie „nu este uşor, dar e corect”, a mai afirmat Löfven, adăugând că acest lucru l-a şi întristat.

Nu este clar cine îl va înlocui pe Löfven, care, din 2012, este la conducerea celui mai mare partid din Suedia, ce deţine 100 dintre cele 349 de fotolii parlamentare.

Partidul nu are un înlocuitor evident, dar agenţia de presă suedeză TT notează că un posibil candidat ar fi ministrul de Finanţe, Magdalena Andersson.

Suedia introduce paşapoarte digitale pentru persoanele vaccinate anti-Covid. Care sunt avantajele noului certificat

Un nou lider al Partidului Social Democrat va fi ales la congresul din perioada 3 – 7 noiembrie, iar acea persoană trebuie apoi confirmată ca prim-ministru de Parlament, potrivit Constituţiei suedeze.

Anul acesta, Löfven a demisionat, după ce a pierdut un vot de încredere şi a cerut şefului Parlamentului să încerce să formeze un nou guvern ca să nu fie nevoie de alegeri anticipate. El a putut să organizeze un guvern de coaliţie, cu ajutorul a două partide, care era acelaşi ca precedentul.

DailyBusiness
Mihai Daniel Dragu, expert in drone, vine cu o ipoteză șocantă. Drona care a explodat în portul Constanța a fost permanent în controlul ucrainenilor
Spynews
Fostă concurentă de la Mireasa, mamă pentru a doua oară. Ce nume a ales pentru fiica ei
Fanatik.ro
Lovitură pentru Universitatea Craiova! Jucătorul dorit de Mihai Rotaru a semnat până în 2029 cu altă echipă
Capital.ro
Banii cash se schimbă complet. Se pregătește o revoluție a numerarului. Bancnotele viitorului au fost deja prezentate
Playtech.ro
Hainele din cauza cărora nu ţi se permite accesul în avion. La ce să fii atent vara aceasta când pleci în concediu
Adevarul
Prințul Louis a furat din nou spectacolul la Trooping the Colour. Gesturile sale au devenit virale
wowbiz.ro
Ultimele imagini cu saxofonistul Memiș Selciuc în viață! Ce a apucat să spună înainte să se prăbușească: „Cine știe când…”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Carnagiu pe autostrada M1 din Ungaria. Opt persoane și-au pierdut viața după ce un șofer ar fi adormit la volan, iar un microbuz s-a lovit de un convoi
iamsport.ro
De ce nu și-ar fi atins legenda Stelei ”cu tehnica extraordinară” potențialul: ”Putea să fie la un nivel foarte ridicat!”
MediaFlux
Se dau 540 lei în plus la pensie. Iată cum se pot obține banii
stirilekanald.ro
VIDEO PNL a decis să nu susțină guvernul Tomac. Ilie Bolojan: „Nu are puterea să continue reformele necesare”
Cupa Mondială 2026 – program, favorite, noutăți