Steroizii, un PERICOL pentru sănătate. Află ce boli poate provoca

Medicii trag un semnal de alarmă în privinţa consumului de steroizi. Potrivit acestora, substanţele toxice din steroizi pot provoca hepatită cronică.
Alina Costache
16 iul. 2014, 07:58
Steroizii, un PERICOL pentru sănătate. Află ce boli poate provoca

„În ultima perioadă, văd din ce în ce mai des tineri cu musculatura bine dezvoltată care vin la consult pentru icter şi mâncărime de piele. Este, de fapt, vorba de hepatita care apare după consumul de anabolizante steroidiene, evoluţia putând fi foarte gravă, urmată uneori chiar de deces. Hepatita la anabolizante reprezintă o problemă gravă de sănătate, în primul rând pentru că scoate din activitate un tânăr, apoi deoarece apare la o persoană sănătoasă anterior şi aparent fără risc de îmbolnăvire, instalându-se în urma administrării unor medicamente care nu aveau nicio indicaţie la persoana respectivă. Evoluţia hepatitei după anabolizante este îndelungată; icterul se menţine uneori mai multe luni, iar bilirubina crescută poate afecta inima şi bloca rinichii, chiar dacă persoana bolnavă este un tânăr bine pregătit fizic. Partea cea mai ciudată este că aceste substanţe se cumpără chiar de la sălile unde se face pregătirea fizică, fiind recomandate chiar de personalul acestora. Nu sunt rare cazurile în care în aceste situaţii este nevoie de epurarea sângelui prin diferite proceduri (plasmafereză, dializă hepatică) scumpe, putându-se ajunge chiar la transplant de ficat”, a declarat dr. Alecse Valerian Diţoiu, potrivit telegrafonline.ro.

VEZI ŞI Secretul ABDOMENULUI Andei Adam. Cu ce se îndoapă cântăreaţa pentru a arăta perfect

DailyBusiness
Ministrul Energiei convoacă Comandamentul Energetic Național, pe fondul vremii severe și al avariilor din rețea
Spynews
Valentin de la Mireasa o acuză pe Alina că nu îl îngrijește pe copilul lor: ”Mi-ai zis că te duci la agățat”
Fanatik.ro
Bombă în Pro TV. Măruță e OUT după 18 ani. Prima reacție a prezentatorului
Capital.ro
Data până când sunt permise centralele de apartament. Până când mai pot fi folosite în România
Playtech.ro
Care este diferența de preț pe factură dacă ridici temperatura în casă de la 19°C la 23°C în ianuarie 2026
Adevarul
Bani îngropați, găsiți în Norvegia. Se speculează că provin din cel mai mare jaf din istoria țării, din 2004
wowbiz.ro
Medicii au făcut anunțul despre Sofia Vicoveanca, după ce artista a suferit un infarct! Ce se întâmplă cu ea în aceste momente?
Economica.net
"Anomalia" din magazinele LIDL. Ce produs e mai ieftin în Germania decât în România
kanald.ro
Veronica si Dorobațu sunt câștigătorii „Casa iubirii” sezonul patru. Primele declarații după ce au intrat in posesia marelui premiu
iamsport.ro
Adrian Mutu, afectat după ce fostul său conducător a fost ucis cu sânge rece: ”Era un om extraordinar”
MediaFlux
Rusia face un pas decisiv spre Iran. Dezvăluiri de la serviciile occidentale de informații
stirilekanald.ro
Femeie împușcată de 7 ori în fața copilului ei de 1 an! Doi indivizi mascați au intrat în locuință și au atacat-o fără milă! De necrezut ce a urmat
Superliga 2025 – runda finală: FCSB vs Rapid și alte 2 meciuri de top în weekend