Stolojan, după înfrângerea Elenei Udrea: Vor fi plecări individuale, dar partidul nu se va rupe

Susţinător al lui Vasile Blaga, Theodor Stolojan îi cere Elenei Udrea să-şi recunoască înfrângerea de la Congresul PDL. Stolojan a declarat, într-un interviu pentru RFI, că se aşteaptă la unele plecări individuale din partid, dar nu crede că formaţiunea se va rupe. În plus, Stolojan susţine că relaţia PDL cu Traian Băsescu va fi cae pe care o va dori preşedintele.
Iulian Tudor
25 mart. 2013, 10:16
Stolojan, după înfrângerea Elenei Udrea: Vor fi plecări individuale, dar partidul nu se va rupe

„Contestaţiile făcute de doamna Udrea şi susţinătorii dânsei au fost soluţionate în cursul nopţii de sâmbătă spre duminică şi practic, noi am pus capăt acestei activităţi. Dânsa trebuie să recunoască: a pierdut într-o competiţie corectă! Toate obiecţiile ridicate au fost clarificate de către comisia de organizare a alegerilor. E cazul să înceteze şi dânşii, pentru că declaraţiile făcute că vom depune contestaţie după contestaţie, până când vom face nu ştiu ce negocieri sau ne vom lămuri ce vrem să facem, să rămânem în PDL sau să plecăm fac rău acestui partid”, a  spus  Theodor Stolojan.

Democrat-liberalul a spus că se aşteaptă la unele plecări din partid, dar nu crede în ruperea partidului.

E posibil să avem unele plecări individuale, dar eu nu cred niciodată că de exemplu domnul preşedinte Emil Boc va părăsi acest partid. Dânsul a fost preşedintele partidului. Când a fost în competiţie cu domnul Blaga, eu l-am susţinut pe domnul Boc, exact din aceleaşi motive pentru care l-am susţinut şi pe domnul Blaga în această competiţie cu doamna Udrea. Deci nu cred că partidul se va rupe, vor fi, poate, unele plecări individuale, dar sper ca şi cei care încă au acest gând să înţeleagă că Partidul Democrat Liberal are viitor şi că e timpul să oprim această agitaţie mediatică ce nu mai are substanţă„, a precizat Stolojan.

Întrebat dacă se aşteaptă ca Elena Udrea să plece din PDL, Stolojan a răspuns: „N-aş crede, n-aş crede. Dânsa ştie foarte bine, e deja un politician cu o experienţă, a condus organizaţia municipiului Bucureşti, a fost vicepreşedintă a Partidului Democrat Liberal, deci ştie foarte bine ce înseamnă Partidul Democrat Liberal şi forţa acestui partid”.

Theodor Stolojan a mai arătat că „preşedintele Blaga a spus ieri într-un interviu un lucru care e un mare adevăr: noi dorim să susţinem în continuare proiectele de reformă în România, susţinute şi de preşedintele Traian Băsescu, iar relaţia dintre preşedintele Traian Băsescu şi Partidul Democrat Liberal va fi exact relaţia pe care preşedintele Traian Băsescu o va dori, pentru că Partidul Democrat Liberal e deschis oricând la această colaborare cu preşedintele Traian Băsescu„.

Vasile Blaga a fost reales preşedinte la Congresul PDL de sâmbătă, 23 martie, dar Elena Udrea contestă rezultatul.


DailyBusiness
Isărescu avertizează: Tensiunile din Orientul Mijlociu cresc riscurile pentru economia României
Spynews
Probleme în Misiunea Artemis II! Ce s-a întâmplat la câteva ore după ce a decolat spre Lună
Fanatik.ro
Mircea Lucescu, vești triste – e în continuare în comă la Terapie Intensivă! Ce au decis medicii: „Il Luce” ar putea fi operat din nou. Update, luni, 6 aprilie
Capital.ro
Marea actriță a murit. Am pierdut o stea. Românii o știau din serialul Tânăr și Neliniștit
Playtech.ro
Declarația unică și veniturile din străinătate. De ce nu apar în formularul precompletat de ANAF și ce ai de făcut
Povestea olteanului cu plantații de portocali și măslini în Grecia: „Am plecat la muncă. La început treceam granița ilegal”
wowbiz.ro
Răzvan Lucescu, prima reacție după ce l-a vizitat pe Mircea Lucescu. Antrenorul s-a întors în România de urgență
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Ce s-a găsit în casa menajerei care l-a înjunghiat mortal pe medicul Cristian Staicu. Femeia era căsătorită și avea doi copii
iamsport.ro
Șumudică, pus la zid după ce a făcut scandal la meciul de tenis: ”A venit simpaticul nostru, clovnul de serviciu. Trebuia dat afară”
MediaFlux
PSD propune un nou protocol al coaliției de guvernare! Social-democrații renunță la a da premierul dacă PNL îl înlocuiește pe Ilie Bolojan (Surse)
stirilekanald.ro
NEWS ALERT: Farmaciștii...Vezi mai mult
Va reuși CFR Cluj a patra victorie consecutivă în Superliga? Cum arată cotele pentru FCSB vs CFR Cluj