Stoltenberg s-a dat de gol: Secretarul general al NATO a recunoscut că Merkel l-a convins să accepte funcţia

Secretarul general al NATO, Jens Stoltenberg, a mărturisit, în timpul unui talk-show înregistrat la o televiziune suedeză, că Angela Merkel este cea care l-a convins să accepte acest post, relatează agenția Associated Press, citată de Agerpes. 
Filip Stan
06 mart. 2015, 15:33
Stoltenberg s-a dat de gol: Secretarul general al NATO a recunoscut că Merkel l-a convins să accepte funcţia

Cancelarul german Angela Merkel ‘a fost prima care mi-a vorbit (despre postul de secretar general al NATO). Și trebuie să recunosc că mi-a fost greu să refuz atunci când am fost întrebat de o asemenea doamnă drăguță’, a spus Stoltenberg în timpul talk-showului ‘Skavlan’, ce va fi difuzat vineri de televiziunea SVT, citată de Agerpres.

Pe de altă parte, fostul premier norvegian, care l-a înlocuit la conducerea Alianței Nord-Atlantice pe danezul Anders Fogh Rasmussen, a menționat în aceeași discuție că este dificil să cooperezi cu o Rusie care nu respectă granițele vecinilor ei, aluzie la sprijinul politic și militar acordat de Moscova separatiștilor proruși din estul Ucrainei. Însă el a menționat că statele membre ale NATO, cum ar fi cele baltice, nu se confruntă cu aceeași amenințare, întrucât Alianța le va proteja, iar ‘toți liderii ruși înțeleg acest lucru’.

Citeşte şi Fostul premier norvegian Jens Stoltenberg, secretar general al NATO

Anul trecut în luna martie, după ce a fost desemnat să ocupe postul de secretar general al NATO, Stoltenberg a declarat că Statele Unite au contactat în ianuarie 2014 autoritățile de la Oslo pentru a afla în ce măsură este dispus să preia respectiva funcție.

El a mai spus atunci că nu a crezut în posibilitatea materializării acestei propuneri, având în vedere că și Rasmussen a provenit tot dintr-o țară scandinavă, dar a acceptat să ocupe postul numai după ce toate cele 28 de state membre NATO s-au declarat în favoarea numirii lui.

DailyBusiness
Trump mobilizează industria privată pentru a-și consolida superioritatea tehnologică în programele spațiale
Spynews
Radu Drăgușin, sărbătoritul zilei! Celebrul fotbalist a împlinit 24 de ani. Ce urări emoționante a primit
Fanatik.ro
Detalii tulburătoare despre Dana și Tibi, cei doi frați care au murit înecați în Chirpăr. Cum a scăpat, de fapt, verișoara care era cu ei la pârâu. Mezinul familiei a asistat la momentele cumplite
Capital.ro
Se reține permisul de conducere și poți face închisoare 5 ani. Restricții în România dacă ai permis categoria B
Playtech.ro
Coșmar fără sfârșit pentru familia lui Mario. Sora băiatului, amenințată: Știu tot ce faci, unde ieși
Adevarul
Europa vrea să dezvolte un program nuclear fără SUA. Ce variante sunt luate în calcul?
wowbiz.ro
ULTIMĂ ORĂ! Ce îi amenință, de fapt, viața lui Mircea Lucescu. Apropiații rup tăcerea despre starea antrenorului: „I se injectează…” | EXCLUSIV
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
El este primarul care a murit în tragedia de pe DN1, după ce a in... Vezi mai mult
iamsport.ro
20 de afaceriști din Constanța, gata să investească câte 5.000.000 de euro în Farul lui Hagi!
MediaFlux
Statul român începe să caute aur. Apele din Maramureș unde s-ar putea ascunde o comoară
stirilekanald.ro
Primele dezvăluiri făcute de criminalul de 13 ani în cazul uciderii lui Mario: „Mă teroriza”
Top 5 sloturi Yggdrasil