Strigăt de ajutor pentru o fetiţă de numai 2 ani. Larisa suferă de o malformaţie care o împiedică să meargă

Larisa-Elena Nicolae este o fetiţă superbă de numai 2 ani, foarte curioasă şi dornică să înveţe lucruri noi. Din păcate, la 8 zile după naştere, fetiţa a fost diagnosticată cu şold instabil de gradul II, iar după mai multe consultaţii şi cercetări, medicii au dat un verdict medical crunt: subluxaţie coxofemurală bilaterală, displazie acetabulară bilaterală şi sindrom hipoton de cauză centrală, o malformaţie care o împiedică să meargă normal.
Roxana Gagiu
29 iun. 2016, 16:35
Strigăt de ajutor pentru o fetiţă de numai 2 ani. Larisa suferă de o malformaţie care o împiedică să meargă

Timp de 2 ani, părinţii au dus-o la numeroase clinici din Bucureşti, iar toţi medicii le-au spus să aştepte ca Larisa să împlinească doi ani ca să vadă cum evoluează starea ei, însă situaţia s-a agravat în timp. La ultimul control pe care l-a efectuat de curând la Spitalul Monza din Bucureşti, medicul ortoped le-a recomandat să fie operată de urgenţă deoarece malformaţia are tendinţa să se complice şi mai mult. Larisa a fost programată pentru intervenţia chirurgicală, însă costurile sunt mult prea mari pentru posibilităţile financiare ale familiei, suma fiind de aproape 6.000 de Euro.

„Ne-a mişcat profund povestea micuţei şi ne-am decis să îi întindem o mână de ajutor ca să se facă bine. Nu acum mult timp, am mai sprijinit financiar operaţiile unei fetiţe cu o malformaţie asemănătoare. Este vorba de Elena Petică, care a fost operată tot de domnul doctor Alexandru Thiery, iar la ora actuală fetiţa merge normal şi îşi poate continua visul de a deveni balerină. Există şanse foarte mari ca Larisa să se facă şi ea bine, însă costurile operaţiei ajung la 6000 de Euro, bani pe care sperăm să îi strângem cât mai rapid ca fetiţa să ajungă la operaţie”, declară Vlad Plăcintă, preşedintele Asociaţiei „Salvează o inimă”.

În sprijinul fetiţei a venit Asociaţia „Salvează o inimă” care a demarat o urgentă campanie de strângere de fonduri pentru operaţia Larisei. Donaţiile pot fi făcute online, pe https://salveazaoinima.ro/campaigns/nicolae-larisa/ sau în conturile bancare ale Asociaţiei:

RO05BTRL00701205W82870XX (cont în Lei)

RO28BTRLEURCRT00W8287001 (cont în Euro)

RO68BTRLUSDCRT00W8287001 (cont în Dolari)

DailyBusiness
Scandal în Parlament pe legea integrității. USR, PSD și PNL și-au aruncat acuzații dure în plen
Spynews
Andrei Rotaru de la Insula Iubirii a lansat un nou atac la adresa Cristinei Petre! Ce a transmis de această dată
Fanatik.ro
Fata lui Mircea Rednic, distrusă de durere la cinci zile de la tragedia care a lovit familia: „Încă te aștept!”
Capital.ro
Pensii 2026. Pensionarii pot primi mii de lei în plus de la stat. Ce bani se acordă automat
Playtech.ro
Poți cere concediu de pe o zi pe alta? Ce drepturi ai și când te poate refuza angajatorul
Adevarul
„Rămășiță din anii ’90... azi nu mai înseamnă nimic”. De ce își pun mulți șoferi stickere IPA pe mașini și ce spune legea
wowbiz.ro
Nepotul lui Mircea Rednic a murit cu câteva ore înainte de nuntă! Marius Totolici s-a stins în somn la doar 37 de ani. Ce a arătat autopsia?
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
11 victime pe un drum din Timiș, după un eveniment rutier cu două autoturisme și un microbuz. Un bărbat și-a pierdut viața
iamsport.ro
Mutu l-a atacat în direct pe Naum: ”Începi emisiunile cu «Bună seara, domnule Becali!». Îl suni mereu ca să crească ratingul”. Ce replică i-a dat jurnalistul
MediaFlux
Trump anunță un nou teritoriu american! Decizia președintelui SUA
stirilekanald.ro
UPDATE Zi decisivă pentru Călin Georgescu! Fostul candidat la prezidențiale află dacă va fi judecat pentru tentativă de lovitură de stat