Strigatul disperat al tatălui român după ce autoritățile din Anglia i-au luat cinci din cei opt copii: ”I-au băgat în niște dube, de parcă erau niște criminali. Nu mai am putere, fraților!”

Tatăl copiilor săltați joi de polițiști și asistenți de la Protecția Copilului din Leeds, Marea Britanie, își strigă durerea în stradă. Românul de etnie romă spune că a respectat cerințele autorităților și reclamă faptul că autoritățile i-au luat pe sus cinci din cei opt copii ”ca pe criminali, infractori”.
Alina Costache
19 iul. 2024, 15:35
Strigatul disperat al tatălui român după ce autoritățile din Anglia i-au luat cinci din cei opt copii: ”I-au băgat în niște dube, de parcă erau niște criminali. Nu mai am putere, fraților!”

Violenţe de stradă au avut loc joi seara într-un cartier din Leeds, unde mai multe persoane, printre care mulți români, au distrus şi răsturnat o maşină de poliţie şi au dat foc unui autobuz. Incidentele au fost declanşate de intervenția Poliției și asistenților de la serviciile sociale, care au preluat cinci din cei opt copii ai unei familii de români. Autoritățile au luat decizia de a-i scoate pe copii din familie după ce unul dintre ei, în vâstă de 7 luni, a ajuns la spital cu o lovitură la cap, iar medicii au alertat autorităţile. Copilul de 7 luni fusese scăpat în cap de unui dintre frați.

Intervenția autorităților a stârnit revoltă în cartierul în care locuiește familie. Oamenii au ieșit în stradă și au atacat polițiștii și mașinile de intervenție. Una dintre mașinile de Poliție a fost atacată cu pietre și tot felul de obiecte găsite pe stradă, precum trotinete, biciclete de copii, dar și cu picioarele și pumnii. Ulterior, mașina a fost răsturnată de mulțime. De asemenea, vehicule au fost incendiate în cartierul Harehills.

Citește și: VIDEO De la ce a pornit scandalul monstru cu românii din Leeds care au răsturnat o mașină a Politiei! O familie de romi cu 8 copii a rămas fără cinci dintre ei după o anchetă socială a statului britanic! Sute de romani din Anglia au facut dezastru pe străzi

În momentul în care autoritățile s-au prezentat la locuința familiei de români, tatăl nu era acasă, spune acesta, care acuză autorittățile britanice că i-au săltat pe copii ca pe infractori.

”Băgați în niște mașini, în niște dube ca niște criminali, ca infractori. Așa mi-au făcut oamenii aștia. Sunt terminat. Nu mai am putere, fraților! Mi-au cerut pașapoartele, le-am respectat. M-am dus li le-am dus tot, le-am zis să facă ce vor cu mine, numai copiii să stea liberi, numai copiii să fie în siguranță în familie”, spune disperat bărbatul, conform unei filmări distribuite pe Tik Tok.

@agentul_spy_romania #romaniinuk #fypage #goviral #romaniaviral #foryoupage #fyp #viralvideo #foryou ♬ Very Sad – Enchan

 

DailyBusiness
Petrișor Peiu: Criza politică va continua până în 2028 sau până la alegeri anticipate. „Majoritățile nu mai pot fi construite în culise”
Spynews
Scandal la Evaluarea Națională. Ce s-a întâmplat după ce lucrările au fost predate. Dezvăluirile făcute de un profesor
Fanatik.ro
Cât a costat rochia impresionantă purtată de Corina Caciuc la botezul fiului ei și al lui Laurențiu Reghecampf. Este creația unui român
Capital.ro
ANAF schimbă regulile pentru veniturile din străinătate: ce trebuie depus și când apare obligația 
Playtech.ro
Limită de plăţi impusă de bancă fără cererea clientului. Poți rămâne fără posibilitatea de a plăti dacă ai depăşit acest număr de tranzacţii
Adevarul
SUA intră în era cuantică. Trump vrea să aibă super-computerul care poate sparge codurile lumii până în 2028
wowbiz.ro
Afecțiunea de care suferă Cheloo. Rapperul a dezvăluit chiar el ce problemă are
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Toto Dumitrescu, săltat de polițiști și internat la Psihiatrie. Fiul lui Ilie Dumitrescu a făcut prăpăd într-un magazin și s-a certat cu iubita
iamsport.ro
BREAKING | Gigi Becali a mai dat un jucător afară de la FCSB! Fotbalistul mai avea un an de contract, dar tocmai a semnat rezilierea
MediaFlux
Horoscop 24 iunie: O zi a alegerilor inspirate și a întâlnirilor care pot schimba planuri de viitor
stirilekanald.ro
Sorin Grindeanu premier, în locul lui Veștea
Știi care sunt cele 7 aspecte care fac diferența atunci când alegi un salon de masaj în București?