Strigătul sfâșietor de durere al tatălui studentei răpite în Hamas: „Speram să nu fie adevărat, dar era fata mea. Mi-aș dori să o pot mângâia”

Un tată plânge în timp ce vorbește despre fiica lui, răpită de teroriștii Hamas. Familia nu știe dacă fata este încă vie și speră să o mai poată revedea. Între timp, sute de alte familii își plâng morții și răniții în urma atacului sângeros al grupării paramilitare.
Alina Costache
09 oct. 2023, 23:31
Strigătul sfâșietor de durere al tatălui studentei răpite în Hamas: „Speram să nu fie adevărat, dar era fata mea. Mi-aș dori să o pot mângâia”
Strigătul sfâșietor de durere al tatălui studentei răpite în Hamas: „Speram să nu fie adevărat, dar era fata mea. Mi-aș dori să o pot mângâia”

Strigătul de disperare al unui tată a cărui fiică a fost răpită de Hamas face înconjurul lumii. Atacul-surpriză cu rachete al Hamas asupra Israelului a distrus mii de vieţi. Gruparea teroristă a vizat inclusiv un festival de muzică care avea loc în apropierea graniţei cu Fâşia Gaza, unde a ucis peste 260 de tineri și a răpit alte câteva zeci.

Citește și: Un român a murit în atacurile din Israel. Peste 800 de conaționali au fost repatriați. Reacţia premierului Ciolacu

Tatăl unei studente răpite de Hamas își strigă disperarea

Imagini îngrozitoare ale atacului au apărut în mediul online, în care militanţii Hamas sunt surprinși măcelărind civili după ce au deschis focul asupra tinerilor care veniseră să celebreze pacea la un festival evreiesc. Alţi aproximativ 100 de oameni au fost luaţi ostatici, neştiindu-se nimic despre stare alor până la această oră.

Printre tinerii luaţi ostatici de gruparea Hamas este şi Noa Argamani, care se afla la festival împreună cu iubitul ei, înainte de atac. Unul dintre numeroasele videoclipuri care au apărut cu atacul o arată pe Noa capturată de grupul terorist și forțată să urce pe o motocicletă înainte de a fi dusă spre Gaza. În filmare, ea poate fi văzută implorându-i pe bărbați să o lase în pace și să-i cruţe viața în timp ce prietenul ei o priveşte neputincios.

„Nu mă omorî, nu, nu, nu, te rog”, imploră tânăra în vârstă de 25 de ani, în timp ce iubitul ei, Avi Nathan, este tras deoparte de teroriști, fiind rănit. Tatăl îndurerat al tinerei a acordat un interviu televiziunii israeliene, în timp ce plângea și suspină vorbind despre fiica sa, potrivit observatornews.ro.

„Toată viața, de când s-a născut, am încercat să o protejez și să o îmbrățișez, să o susțin și să o iubesc. Mi-aș dori măcar să o pot mângâia sau să-i spun ceva în acest moment dificil. Speram că e o greşeală. Speram că nu e adevărat. Şi apoi, în spital, un tip m-a întrebat dacă vreau să văd un videoclip. Am spus da şi apoi am realizat că e fata mea. Noa. Era atât de îngrozită, atât de speriată”, a spus el.

Distribuită pe scară largă pe rețelele de socializare, imaginile cu răpirea Noei sunt incredibil de greu de privit. „Imaginați-vă cum este pentru familia ei”, a spus colega ei de cameră de la universitate, Amir Moadi. Ei au aflat că a fost răpită doar când au dat întâmplător de filmare.

Într-un alt videoclip, Noa apare stând pe o canapea, într-un apartament situat în Fâșia Gaza. Imaginile par să confirme faptul că tânăra se află încă în viaţă, dar videoclipul nu consolează foarte mult familia tinerei studente.

Este realitatea îngrozitoare cu care zeci de alte familii se confruntă și nu au habar dacă cei dragi sunt în viață și dacă sunt în siguranță după ce au fost luați ostatici de teroriști. Între timp, Forțele de Apărare Israeliene spun că se duc lupte grele în unele orașe din sudul țării, încercând să forțeze Hamas-ul să dea înapoi. Cu toate acestea, eforturile le sunt îngreunate de faptul că Hamas are foarte mulți ostatici și există temeri privind siguranța acestora.

Printre aceștia se numără și familia lui Asher, care a descoperit că soția, cele două fiice, în vârstă de cinci și trei ani, și soacra i-au fost răpite de Hamas. El a dezvăluit că ultima sa conversație telefonică cu soţia lui a avut loc sâmbătă dimineață, când ea spunea că teroriștii se află în zona în care locuieşte mama sa. Bărbatul a povestit că a sunat-o și ea a spus că sunt „teroriști în casă”, adăugând că apelul a fost deconectat ulterior.

Bărbatul a împietrit de groază când a văzut apoi un videoclip cu familia sa pe rețelele de socializare în care apare soția sa, cei doi copii și soacra într-un „fel de căruță și teroriștii Hamas în jurul lor”. El a implorat, printr-un videoclip postat online, grupul Hamas să-i elibereze familia, strigând: „Vreau să le cer celor din Hamas: Nu-i răniţi. Nu răniţi copiii mici, nu răniţi femeile. Dacă mă vreţi pe mine în schimb, sunt dispus să vin”.

Alte imagini cutremurătoare o arată pe artista tatuatoare de origine germană Shani Louk, în vârstă de 30 de ani. Trupul ei neînsufleţit este înconjurat de palestinieni, într-o camionetă, semidezbrăcat, în timp ce militanţii o batjocoreau, o scuipau şi aplaudau capturarea şi uciderea ei. Mama tinerei a postat un mesaj pe reţelele de socializare implorând ajutor pentru găsirea şi aducerea trupului neînsufleţit acasă.

În corturi, cadavrele celor asasinaţi de Hamas se adună. Sute de familii merg să dea mostre ADN pentru identificarea celor dispăruţi. Hamas a fost desemnată ca organizație teroristă de mai multe națiuni, inclusiv Statele Unite. Bilanţul a depăşit deja 1.200 de morţi, 700 doar din Israel.

Citește și: CTP, declarații îngrijorătoare despre coflictul din Israel: „O adunătură de Ferentari și Rahove în deșert. Un alt focar de conflict sângeros. Este un act masiv de terorism ucigaș și sinucigaș”

DailyBusiness
Câți bani a câștigat Cristela în 2024. Cu ce afaceri se ocupă soția lui Călin Georgescu
Spynews
Soția lui Costel Corduneanu tună și fulgeră! Ce s-a întâmplat după moartea lui: ”S-ar putea să se trezească balaurul” | FOTO
Bzi.ro
Andreea Esca și-a făcut talentul la ziua Loredanei Groza! A luat microfonul în mână și a făcut senzație
Fanatik.ro
Produsul cu care România dă lovitura în luna iulie. Va fi o producție record, o mare parte va merge la export
Capital.ro
Un mare artist al României s-a stins. A lăsat în urmă multă durere. Nimeni nu se aștepta să plece așa devreme
Playtech.ro
Ţara caldă din Europa unde trăieşti bine cu 5.000 de lei pe lună. Mulţi pensionari din România se retrag aici
DailyBusiness
Bacalaureat 2025: A început proba la Limba română pentru peste 100.000 de elevi
Adevarul
Trump a scăpat un acord comercial, Meloni și-a dat ochii peste cap la discuțiile cu Macron. Momente virale la Summitul G7
wowbiz.ro
Irinel Columbeanu, de negăsit! Nimeni nu reușește să dea de fostul afacerist de zile întregi. Ce spune patronul azilului din Ghermănești despre întreaga situație?
Spynews
Cod galben de caniculă în 13 județe și în București. Harta zonelor în care temperaturile cresc până la 36 de grade Celsius
Spynews
Claudia Pătrășcanu nu se lasă! După ce a pierdut procesul cu Bianca Drăgușanu, cântăreața își încearcă încă o dată norocul în instanță
Evz.ro
Mare lovitură de la Netflix. Revine cel mai urmărit serial din istorie
Ego.ro
Ion Iliescu NU a purtat niciodată verighetă! Secretele căsniciei cu Nina Iliescu FOTO
Prosport.ro
FOTO. Un nou cuplu controversat. Ea e psihologă de 26 de ani, iar el e un milionar de 64 de ani
kanald.ro
Cod galben de caniculă și disconfort termic în sudul României! Temperaturile maxime vor atinge 36 de grade Celsius
Cancan.ro
Ștefan Mandachi, prima REACȚIE după ce iubita cu care are un copil a cerut ordin de protecție împotriva lui: 'Declar cu toată fermitatea!'
Playsport.ro
Românii au găsit o nouă metodă de a păcăli aparatele de reciclare. Reușesc să obțină o grămadă de bani cu un singur pahar de plastic
Capital.ro
Veste imensă pentru Elena Udrea. Decizie de ultimă oră a Curții de Apel Ploiești
StirileBZI
Câți bani pot să scoată românii de la bancomat în 2025. Băncile au impus noi limite!
Prosport.ro
Cum arată acum Mariana Bitang, la 62 de ani! Apariție rarisimă a „Doamnei de Aur” a gimnasticii românești
stirilekanald.ro
Delia a fost omorâtă! Cei doi copii ai săi au fost martorii momentelor tragice! Imaginile groazei, din locul în care femeia și-a dat ultima suflare
Data la care vor fi reîncărcate cardurile sociale 2025: Suma de bani pe care urmează să o primească românii
MediaFlux
Vârsta de pensionare de 65 de ani și pentru ”anumite categorii” care ieșeau la 48 de ani. ”Un pic de bun simţ!”
Shtiu.ro
CE ASCUNDE ultima CIFRA a CNP-ului? Dacă ai 3 sau 8 însemană că...
Puterea.ro
Cine achită nota de plată a crizei politice românești: durează prea mult și… aparatul taxează!