Studiu: Ce slujbe NU îşi doresc femeile tinere

Un studiu prezentat recent de BusinessNews Daily dă peste cap credinţele de până acum de pe piaţă muncii. Se pare că femeile mileniului XXI nu mai vor carieră şi sunt conştiente de faptul că o carieră de succes înseamnă sacrificarea altor aspecte ale vieţii.
Alina Costache
26 iun. 2013, 06:44
Studiu: Ce slujbe NU îşi doresc femeile tinere

Studiul a fost realizat de o companie de PR din Marea Britanie şi, potrivit cifrelor date publicităţii, doar 15% dintre femeile chestionate, cu vârste cuprinse între 21 şi 33 de ani, îşi doresc o funcţie executivă într-o companie multinaţională.

Motivul? Nu mai vor să accepte presiunea care se pune pe umerii femeilor-lider. Nu mai puţin de 90% dintre femeile chestionate consideră că femeile aflate în funcţii de top-management sunt obligate să facă mai multe sacrificii în ceea ce priveşte viaţă de familie decât bărbaţii care ocupă poziţii similare.

Asta nu înseamnă că tinerele din ziua de azi nu sunt la fel de ambiţioase. Potrivit specialiştilor de pe piaţa muncii, femeile secolului XXI au alte criterii după care îşi aleg job-urile. Mai exact, ele caută flexibilitate.

Citeşte continuarea pe sfatulparintilor.ro.

DailyBusiness
Poliția Locală București îi avertizează pe șoferi: Nu mai dați bani parcagiilor de ocazie
Spynews
Andreea Popescu a confirmat că a plecat din penthouse-ul lui Rareș Cojoc! Unde locuiește după divorț
Fanatik.ro
Alertă înainte de Turcia – România! Starul lui AS Roma s-a antrenat separat și poate rata barajul. Video
Capital.ro
Un fost selecționer a murit. Tragedie înainte de meciul Turcia-România. Doliu în fotbal
Playtech.ro
Un detaliu banal din jurul blocului poate crește prețul apartamentelor cu 25%. Investiția aduce câștiguri mai mari
Adevarul
Noua găselniţă a turiștilor români în Grecia îi pune în dificultate pe proprietarii de taverne. Unde mănâncă în vacanţe
wowbiz.ro
EXCLUSIV | Elena Merișoreanu s-a văzut cu Valentin Sanfira, după vestea divorțului. Ce a spus artistul despre despărțirea de Codruța Filip: „Se vedea pe ochii lui că e trist”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Lovitură pentru șoferi! OUG pentru ieftinirea carburanților a fost amânată din nou
iamsport.ro
Fostul conducător din Liga 1, atac necruțător: ”Burleanu a sacrificat calificarea la Mondial! L-a adus pe Lucescu la alibi, doar ca să mai ia un mandat, totul e din cauza lui”
MediaFlux
Prima decizie radicală luată de Rusia după războiul din Iran. Vecinii cei mai apropiați, vizați direct
stirilekanald.ro
NEWS ALERT: Farmaciștii...Vezi mai mult
Va reuși CFR Cluj a patra victorie consecutivă în Superliga? Cum arată cotele pentru FCSB vs CFR Cluj