Studiu CSCI: Vlad Ţepeş este conducătorul pe care l-ar vota românii în fruntea ţării. Vezi ce loc ocupă Mihai Viteazul

Se pare că DNA nu a "potolit" setea de sânge a românilor.  CSCI a verificat pe cine ar vota românii dintre domnitori, dacă aceştia ar trăi azi şi ar candida la alegerile prezidenţiale. Evident, este o situaţie ipotetică, în care se testează profilul dezirabil de preşedinte pe care românii şi l-au format.
Filip Stan
09 feb. 2016, 09:42
Studiu CSCI: Vlad Ţepeş este conducătorul pe care l-ar vota românii în fruntea ţării. Vezi ce loc ocupă Mihai Viteazul

Câştigătorul ideal în mintea românilor ar fi Vlad Ţepeş. Nu mai puţin de 35% dintre români l-ar alege pe Vlad
Ţepeş, prin comparaţie cu 21% care l-ar vota pe Cuza, 18% care l-ar vota pe ştefan Cel Mare şi 9% care l-ar vota pe Mihai Viteazu. După aceştia, în top se mai află, în ordine descrescătoare, Constantin Brâncoveanu, Decebal şi Tudor Vladimirescu.

 

Remarcăm faptul că Vlad ţepeş este câştigător printre alegătorii de toate vârstele, dar şi în bătălia sexelor, acolo unde este preferat atât de bărbaţi cât şi de femei, chiar dacă Alexandru Ioan Cuza pare să aibă mai mult succes în rândul doamnelor şi domnişoarelor, decât în cel al bărbaţilor.

Citeşte şi: Sondaj CSCI: Aproape 50% dintre respondenţi cred că în Guvernarea Ponta starea ECONOMIEI s-a ÎMBUNĂTĂŢIT

Studiul CSCI remarcă o supriză, la prima vedere, atunci când ne uităm la scorul pe care Mihai Viteazu îl obţine în rândul votanţilor de partide şi vedem că alegătorii UDMR i-ar acorda acestuia votul, mai mult decât cei ai Stângii sau Dreptei româneşti.

DailyBusiness
RO-Wine: Vinuri din 15 țări și trei zile în care Bucureștiul devine, din nou, capitala vinului internațional
Spynews
Iubita lui Andrei Ștefănescu a împlinit 37 de ani! Ștefania Ducă a sărbătorit alături de prezentator și de fiul acestuia
Fanatik.ro
Gigi Becali, prima reacție după ce a pierdut 20.000 de euro în procesul cu Florin Talpan: „Îl dau ăia afară”. Discuție uluitoare: „Dă-mi-i că ești atât de bogat!”
Capital.ro
Călin Georgescu a plătit amenda de 200.000 de lei. Ancheta privind finanțarea campaniei continuă
Playtech.ro
Prețurile la carburanți de luni, 25 mai 2026. Unde găsești cea mai ieftină benzină și motorină
Adevarul
Japonia testează un avion de pasageri de cel puțin două ori mai rapid decât legendarul Concorde. Două ore de la Tokyo în SUA
wowbiz.ro
Rezultatele autopsiei lui Robert, elevul de clasa a VIII-a din Bacău, care a murit în curtea școlii. Ce spune mama băiatului
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Andreea Micu, o tânără interpretă de muzică populară, s-a stins din viață la doar 17 ani. Artistei i s-a făcut rău înainte de un spectacol: ,,Andreea noastră nu mai cântă”
iamsport.ro
”Mâine pleci acasă!”. L-a sfidat în față pe Gică Hagi, iar ”Regele” s-a înfuriat: ”E prima oară în cariera mea!”
MediaFlux
Se interzic telefoanele mobile! Decizia momentului în România
stirilekanald.ro
Moscova, sub asediul dronelor, cu câteva zile înainte de mega-parada lui Putin. O clădire de lux, lovită în plin
PSG – Bayern și Atletico – Arsenal se joacă azi și mâine. Cote 1×2, antepost și ponturi