SUA a cucerit a patra oară Campionatul Mondial de Fotbal Feminin. Record absolut al americancelor

Reprezentativa Statelor Unite ale Americii a câştigat Cupa Mondială la fotbal feminin, duminică, impunându-se cu scorul de 2-0 în finala cu Olanda, disputată la Lyon.

07 iul. 2019, 17:04

SUA-Olanda 2-0. Căpitanul naţionalei americane, Megan Rapinoe, a deschis scorul în minutul 61, în urma unui penalty acordat după consultarea arbitrajului video, ajungând astfel la şase reuşite de la debutul turneului. Rezultatul final a fost stabilit opt minute mai târziu, de Rose Lavelle, care a trimis balonul în plasă cu un şut de la marginea careului.

Graţie acestui succes, SUA îşi confirmă statutul de naţiune dominantă în fotbalul feminin, impunându-se în patru dintre cele opt ediţii de până acum ale Cupei Mondiale (1991, 1999, 2015 şi 2019). Americancele mai au în palmares şi patru titluri olimpice, cucerite în 1996, 2004, 2008 şi 2012.

Câştigătarele vor fi răsplătite cu câte 200.000 de dolari fiecare.

La ediţia din acest an, medalia de bronz i-a revenit Suediei, care a învins cu scorul de 2-1 Anglia, în finala mică.

Cu 19 reuşite, naţionala SUA a stabilit în acest an un record de goluri marcate la o ediţie a CM de fotbal feminin.