SUA fac apel la o reuniune de urgenţă a ONU, după rachetele lansate din Gaza către obiective militare israeliene

SUA fac apel la o reuniune de urgenţă a Consiliului de Securitate al ONU, după rachetele lansate din Gaza către obiective militare ale Israelului.
Filip Stan
30 mai 2018, 06:11
SUA fac apel la o reuniune de urgenţă a ONU, după rachetele lansate din Gaza către obiective militare israeliene

Statele Unite au făcut apel la o reuniune de urgenţă a Consiliului de Securitate al Naţiunilor Unite, în urma rachetelor lansate din Fâşia Gaza către obiective militare ale Israelului, relatează site-ul agenţiei Dpa.

 „Consiliul de Securitate să răspundă acestui act de violenţă împotriva civililor israelieni, iar oficialii palestinieni trebuie traşi la răspundere pentru că permit să se întâmple astfel de lucruri în Gaza”, a declarat ambasadorul SUA la ONU, Nikki Haley.

Reuniunea Consiliului de Securitate este aşteptată să aibă loc miercuri, au anunţat Statele Unite.

Militanţii au susţinut marţi că au ajuns la o înţelegere privind un tratat cu Israelul, după 24 de ore în care a avut loc cel mai mare schimb de atacuri cu rachete între cele două părţi din 2014.

„Vom respecta acest tratat cât timp o va face şi Israelul”, a declarat Dawood Shibab, un purtător de cuvânt pentru palestinieni.

Cu toate acestea, Israelul nu a confirmat că ar fi ajuns la o înţelegere.

DailyBusiness
Cum putem evita o nouă explozie a prețurilor la energie. Anunțul de ultimă oră făcut de ministru
Spynews
Raluca Ropotan, despre relația cu tatăl ei, Stelian Ogică. Ce relație au, în prezent, cei doi: "Noi tot timpul..." 
Fanatik.ro
Cele patru zodii care dau de noroc și bani în perioada următoare. Astrele pregătesc pentru ele transformări majore
Capital.ro
Omologare RAR pentru mașină. Acești șoferi sunt obligați să obțină certificatul de la Registrul Auto Român
Playtech.ro
Melania Trump a arătat prea mult la dineul regal! Rochia decoltată a fost intens dezbătută. Lecţia pe care i-a dat-o Kate
Adevarul
Îngrijorare în primării. „N-am avut destul oameni care nu știau să apese pe butoane? Am adus din privat și-mi spui să plece?”
wowbiz.ro
Doliu imens în lumea manelelor! A murit Ionuț Americanu. Cornelia, dansatoarea maneliștilor, a făcut publică vestea tristă
Economica.net
Eşec al ungurilor în România. Planul pe care-l avea gigantul din Ungaria a picat
Prosport.ro
FOTO. Mădălina Ghenea, pur și simplu superbă într-o ținută sumară
kanald.ro
Breaking News! Trei polițiști au murit în urma unui atac armat în SUA
Cancan.ro
Elevii din România care NU mai fac școală vinerea! Decizia bizară a intrat deja în vigoare
iamsport.ro
Prunea l-a DISTRUS pe fostul antrenor de la FCSB: 'Pe unde mai antrenează, prin Tanganica? Zici că a fost la Paris, vorbește el, pe bune?!'
MediaFlux
Anunțul Hidroelectrica pentru toți clienții. Ce se întâmplă cu facturile
stirilekanald.ro
Destin negru pentru doi tineri care se iubeau încă din copilărie. Ambii parteneri s-au sinucis, după o eroare a poliției
substantial.ro
O noua tragedie zguduie România. Accident îngrozitor