SUA: Obama îşi asumă responsabilitatea în înfrângerea democraţilor la alegerile legislative parţiale

Preşedintele american Barack Obama a recunoscut duminică faptul că a eşuat în eforturile de a-i convinge pe americani de validitatea politicii sale, ceea ce a condus la înfrângerea democraţilor la recentele alegeri legislative de la mijlocul mandatului, transmite AFP.
Alina Costache
09 nov. 2014, 17:56
SUA: Obama îşi asumă responsabilitatea în înfrângerea democraţilor la alegerile legislative parţiale

Barack Obama îşi asumă responsabilitatea în înfrângerea democraţilor la alegerile legislative parţiale.

‘Trebuie să-mi asum responsabilitatea’ în acest eşec, iar ‘acesta este mesajul pe care l-am înţeles din rezultatele alegerilor’, a declarat el într-un interviu pentru postul de televiziune CBS difuzat duminică, dar înregistrat vineri.

Preşedintele american a răspuns unei întrebări privind declaraţiile unui înalt responsabil democrat din Senat, care a subliniat că nivelul scăzut de popularitate al lui Obama, de numai 40%, explică înfrângerea lor în Congres.

‘Cred că nu am reuşit să le explicăm americanilor ceea ce încercăm să facem şi de ce mergem în direcţia cea bună, ceea ce reprezintă un eşec politic pe care trebuie să-l corectăm’, a adăugat el.

‘Trebuie cu adevărat să întindem mâna opoziţiei şi să încercăm să o convingem pe cât posibil’, a mai spus liderul de la Casa Albă.

La şase ani de la alegerea sa triumfală la Casa Albă, Barack Obama se află în situaţia de a se confrunta cu cea mai puternică majoritate republicană din ultimele decenii. Republicanii au preluat din nou marţi controlul în Senat şi şi-au consolidat majoritatea în Camera Reprezentanţilor, obţinând de asemenea câteva posturi de guvernator în state care nu mai fuseseră dominate de ei de mult timp.

‘Oamenii au sentimentul că lucrurile nu merg, chiar dacă nu există niciun dubiu că economia s-a îmbunătăţit net’, a insistat preşedintele. El a evocat rata şomajului, de 5,8%, cele peste 200.000 de noi locuri de muncă create în octombrie şi cele peste 10 milioane de la venirea sa la Casa Albă, când ţara se confrunta cu cea mai gravă recesiune de la Marea Criză din anii ’30.

DailyBusiness
EL PAÍS SUA: Un e-mail al Pentagonului indică posibilitatea suspendării Spaniei din NATO
Spynews
Ultimele imagini cu femeia dispărută după o intervenție chirurgicală! Doi bărbați au târât-o pe jos
Fanatik.ro
Gerard Pique i-a scris un mesaj simplu, însă Shakira l-a uimit cu răspunsul ei: ”Doamne, nu e normală”
Capital.ro
Reguli noi pentru cetățenii fără buletin. Lege pentru persoanele care au împlinit 18 ani
Playtech.ro
Câți litri de alcool poţi produce în gospodărie fără să încalci legea. Noile limite propuse de Parlament, aşa nu vei plăti accize
Adevarul
Un membru al juriului din R. Moldova explică de ce România a primit doar 3 puncte la Eurovision: „Și juriile lor sunt incompetente?”
wowbiz.ro
Cazul morții medicului Cristian Staicu ia o turnură neașteptată. Ce au descoperit anchetatorii
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Tir făcut bucăți pe un drum din Republica Moldova. Doi români și-au pierdut viața în urma accidentului violent
iamsport.ro
Ilie Dumitrescu, atacat de un fost colaborator: ”Nu trebuia să aleagă FRF. A făcut un gest mârșav și laș”
MediaFlux
Probleme mari la ANAF! Românii se plâng, Ministerul Finanțelor promite un nou portal mai simplu
stirilekanald.ro
Moscova, sub asediul dronelor, cu câteva zile înainte de mega-parada lui Putin. O clădire de lux, lovită în plin
PSG – Bayern și Atletico – Arsenal se joacă azi și mâine. Cote 1×2, antepost și ponturi