Suedia avertizează: Pericol de intervenţie a unor puteri străine în alegerile legislative din 2018

Premierul suedez Stefan Lofven a avertizat vineri că anumite "puteri străine" vor încerca probabil să intervină în alegerile legislative care au loc anul viitor în Suedia și a dat asigurări că autoritățile vor întări măsurile de securitate cibernetică, informează Reuters.
Filip Stan
31 mart. 2017, 15:35
Suedia avertizează: Pericol de intervenţie a unor puteri străine în alegerile legislative din 2018

„Devine tot mai evident că puteri străine încearcă să influențeze alegerile” din întreaga lume, a declarat el în fața presei, adăugând că „Suedia nu este imună”.

„Putem observa existența unor operațiuni de influențare împotriva Suediei și ne așteptăm la astfel de operațiuni care vizează alegerile din 2018”, a menționat premierul.

El a precizat că Agenția de securitate civilă a Suediei va primi fonduri suplimentare de 10 milioane de coroane (1,12 milioane de dolari) pentru noi măsuri de securitate cibernetică, potrivit Agerpres.

La rândul lor, forțele armate suedeze și serviciile de securitate Sapo au primit îndatoriri suplimentare în vederea alegerilor din septembrie anul viitor.

Sapo a indicat la începutul lui martie că investighează o serie de atacuri informatice care au vizat în 2016 companii energetice și de telecomunicații, precum și sectorul financiar și instituții ale guvernului suedez. Sapo consideră că acestea au fost orchestrate de un actor statal, fără a da nume, însă aceeași agenție a calificat Rusia drept cea mai mare amenințare generală la adresa securității Suediei.

DailyBusiness
Românii aflaţi în telecabina blocată în Italia au fost evacuați și sunt într-o stare bună
Spynews
Escapada la munte l-a scos din sărite pe Liviu Vârciu! A ajuns în Poiana Brașov în 7 ore, iar acolo a primit o altă lovitură: ”Ne merităm soarta”
Fanatik.ro
Celebra campioană olimpică confirmă că nu mai are mult de trăit. E bolnavă de cancer, la doar 38 de ani. „Nu vă spun când mor, dar am alarma programată”
Capital.ro
Devine interzis pentru cei care au casă la curte. Regula nouă pentru mii de gospodării. Se aplică din 16 ianuarie 2026
Playtech.ro
Sfântul Ion sau Sfântul Ioan? Cum spunem corect, de fapt?
Adevarul
Meseriile care nu pot fi înlocuite de AI. Ce are omul și nu va avea niciodată inteligența artificială
wowbiz.ro
Doliu uriaș! Autorul Michael Schumacher a murit la 75 de ani: „Tatăl meu era…”
Economica.net
"Anomalia" din magazinele LIDL. Ce produs e mai ieftin în Germania decât în România
kanald.ro
Un mare campion la kaiac-canoe a fost găsit fără suflare în propria locuință, la doar 34 de ani
iamsport.ro
Atac DEZLĂNȚUIT la adresa lui Angelescu și Șucu: 'O sărăcie și un tâmplar! Jambor nu există decât în mintea lor, Koljic e mai fragil decât gheața la mal, Rapid pute a minciună'
MediaFlux
Sfântul Ion 2026, sărbătorit miercuri, 7 ianuarie. Ce este total interzis să faci în această sfântă zi
stirilekanald.ro
Anunț foarte important pentru români!
Superliga 2025 – runda finală: FCSB vs Rapid și alte 2 meciuri de top în weekend