SUEDIA – ROMANIA 2-1 în preliminariile Euro 2020. Start FALS pentru „TRICOLORI”

Suedia a învins România, sâmbătă, la Stockholm, în Grupa F din preliminariile Euro 2020. Scandinavii au condus cu 2-0 la pauză, după golurile lui Quaison şi Claesson, iar "tricolorii" au redus din handicap prin Keşeru, în repriza a doua.

23 mart. 2019, 18:44

România a jucat slab în prima repriză. Jucătorii lui Cosmin Contra au fost lipsiți de agresivitate, dar și de inspirație în atac, iar Suedia a dominat jocul. În minutul 33, după mai multe gafe în lanț ale fundașilor român, Quaison a marcat cu un șut din 6 metri, profitând și de ezitarea lui D. Grigore. România a acuzat golul primit, iar suedezii au majorat diferența în minutul 41, prin Claesson, cu un șut de la marginea careului.

După pauză, România a forțat. Keșeru, introdus în locul lui Mitriță a reaprins speranțele României. În minutul 59, după o centrare a lui R. Marin, atacantul a marcat cu o lovitură de cap de la 6 metri. România a avut momente bune de joc, a forțat egalarea, dar nu a mai avut ocazii de gol. Pe final, Suedia a avut două ratări pe contraatac, dar tabela a rămas nemodificată. În minutul 90+2, România a avut o ocazie uriașă. După o lovitură liberă, Săpunaru a șutat din trei metri în portarul Olsen.

România va întâlni Insulele Feroe, marţi, de la ora 21:45, la Cluj-Napoca, pe Stadionul „Dr. Constantin Rădulescu”.

SUEDIA – ROMANIA 2-1 (2-0)

Quaison 33, Claessen 41 – Keşeru 59

SUEDIA: Olsen – Lustig (25 Krafth), Helander, Granqvist, Augustinsson – Forsberg (68 Svensson), S. Larsson, Olsson, Claesson – Quaison (89 Isak), Berg, Selecţioner: Andersson.

ROMANIA: Tătărușanu – Cr. Manea, Săpunaru, D. Grigore, Bancu – Băluță (78 A. Ivan), R. Marin – Chipciu, Stanciu, Mitriță (46 Keşeru) – Pușcaș (64 Hagi). Selecţioner: Contra.

SUEDIA – ROMANIA 64′: schimbare ROMANIA. Iese Puşcaş, intră Hagi

SUEDIA – ROMANIA 59′: GOL! A marcat KEŞERU, cu capul, din careul mic, după o pasă a lui R. Marin. SUEDIA – ROMANIA 2-1!

SUEDIA – ROMANIA 55′: ocazie uriașă a lui Răzvan Marin, care șutează foarte slab, de la 12 metri, singur

SUEDIA – ROMANIA 46′: schimbare ROMANIA. Iese Mitriţă, intră Keşeru

SUEDIA – ROMANIA 46′: a început repriza a doua a meciului ROMANIA – SUEDIA

SUEDIA – ROMANIA 45′: pauză: SUEDIA – ROMANIA 2-0

SUEDIA – ROMANIA 40′: GOL! A marcat CLAESSON, după o acşiune a lui Quaison. SUEDIA – ROMANIA 2-0!

SUEDIA – ROMANIA 32′: GOL! A marcat QUAISON, după o centrare a lui Augustinsson şi o bâlbâială a lui D. Grogore. SUEDIA – ROMANIA 1-0!

SUEDIA – ROMANIA 31′: Stanciu a șutat de la 25 de metri, din lovitură liberă, dar mingea s-a dus pe lângă poarta lui Olsen

SUEDIA – ROMANIA 25′: schimbare SUEDIA. Iese Lutig, intră Krafth

SUEDIA – ROMANIA 20′: Larsson a centrat în careu, Săpunaru a fost depășit de minge, iar Tătărușanu a scăpat mingea din brațe. Fundașii români au fost pe fază și au respins

SUEDIA – ROMANIA 16′: Stanciu șutează slab de la 20 de metri

SUEDIA – ROMANIA 15′: Chipciu a șutat de la marginea careului. Mingea a fost deviată și a fost reținută cu ușurință de Olsen

SUEDIA – ROMANIA 5′: Stanciu a trimis o diagonală excelentă către Chipciu, scăpat singur cu portarul suedez, dar cel din urmă nu a ajuns la minge

SUEDIA – ROMANIA 2′: Tătăruşanu a reţinut lovitura de cap a lui Granqvist, de la 10 metri, după primul corner al meciului

SUEDIA – ROMANIA 1′: a început meciul SUEDIA – ROMANIA. Gazdele au avut lovitura de start

SUEDIA – ROMANIA: cele două echipe au terminat încălzirea. Urmează intronarea imnurilor de stat şi primul fluier al arbitrului Michael Oliver. Sunt 2.000 de români în tribune. Suedia joacă în galben, România joacă în roşu