Suprataxe pentru servicii de roaming, atenţie cum folosiţi telefonul în străinătate

Operatorul de telecomunicaţii RCS&RDS a anunţat luni seara că a obţinut autorizaţie de la Autoritatea Naţională pentru Administrare şi Reglementare în Comunicaţii (ANCOM) pentru aplicarea anumitor suprataxe pentru unele servicii de roaming furnizate în cadrul Spaţiului Economic European (SEE) pentru o nouă durată de 12 luni.
Filip Stan
01 iul. 2019, 17:46
Suprataxe pentru servicii de roaming, atenţie cum folosiţi telefonul în străinătate

Este al treilea an consecutiv când operatorul aplică aceste suprataxe, aprobarea iniţială fiind acordată RCS&RDS de către ANCOM în anul 2017.

„Dorim să informăm acţionarii şi investitorii că Autoritatea Naţională pentru Administrare şi Reglementare (ANCOM) a autorizat RCS&RDS, filiala societăţii în România (RCS&RDS), să continue să aplice anumite suprataxe pentru unele dintre serviciile de roaming furnizate propriilor clienţi aflaţi în interiorul Spaţiului Economic European (SEE), drept urmare şi în interiorul Uniunii Europene”, arată un comunicat transmis Bursei de Valori Bucureşti (BVB).

Reprezentanţii RCS&RDS spun că, prin decizia emisă în data de 1 iulie 2019, pentru a-i permite să continue să recupereze costurile de furnizare a serviciilor de roaming şi să menţină tarifele pentru serviciile oferite în România, în conformitate cu reglementările europene privind roaming-ul, „ANCOM a aprobat cererea RCS&RDS de a aplica propriilor clienţi anumite suprataxe, în plus faţă de tarifele naţionale, pentru serviciile de roaming în SEE, fără a se depăşi valorile de mai jos:

– 0,0187 euro/minut (fără TVA), pentru apelurile efectuate de clienţi,

– 0,0085 euro/minut (fără TVA), pentru apelurile primite de clienţi (valoare care va putea să varieze în funcţie de modificările ce vor fi aduse prin legislaţia europeană),

– 2,20 euro/GB (0,00220 euro/MB), fără TVA”.

RCS&RDS va aplica suprataxele de la prima unitate de consum furnizată propriilor clienţi în roaming în interiorul SEE.

Autorizarea primită de la ANCOM este valabilă timp de 12 luni începând cu 1 iulie 2019.

DailyBusiness
Trump mobilizează industria privată pentru a-și consolida superioritatea tehnologică în programele spațiale
Spynews
Un fotbalist de la Naționala României a devenit tată a doua oară! S-a căsătorit vara trecută cu soția lui
Fanatik.ro
Fostul jucător de la Dinamo şi Rapid anunţă revenirea FCSB-ului: “Dacă prinde play-off-ul, mi-e teamă că va câştiga titlul”
Capital.ro
Doliu în lumea muzicii. S-a stins una dintre figurile marcante ale României. Lasă în urmă o mare moștenire artistică
Playtech.ro
Punctele de stabilitate în 2026. Cum îţi cresc pensia şi cine beneficiază de ele
Adevarul
STENOGRAME Angajații CFR acuzați de mită s-au consultat cu ChatGPT înainte de audieri. „Vrei să îți spun cum să răspunzi?”
wowbiz.ro
Ultimele cuvinte ale kinetoterapeutului Alin Neacșu. Mesajul din biletul de adio găsit în cabinetul său din Pitești
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Un bărbat de 66 de ani a ajuns la spital după ce a fost despicat cu... Vezi mai mult
iamsport.ro
Legenda Craiovei susține că Mititelu ”nu a câștigat” nimic, de fapt, după verdictul Curții de Apel: ”Știu mai bine decât oricine! Asta a hotărât instanța definitiv și irevocabil”
MediaFlux
Guvernul schimbă iar plățile pentru TVA. Noi măsuri intră în vigoare la 1 martie
stirilekanald.ro
Primele dezvăluiri făcute de criminalul de 13 ani în cazul uciderii lui Mario: „Mă teroriza”
Top 5 sloturi Yggdrasil